Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGowin już dawno postawił na bydgoskich strukturach krzyżyk

Gowin już dawno postawił na bydgoskich strukturach krzyżyk

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 maj 2020 11:14

Jeżeli można mówić o buncie wewnątrz partii Jarosława Gowina Porozumienie, to pierwszy medialny aspekt dotyczył stanowiska struktur w okręgu bydgoskim, które dały liderowi do zrozumienia, że nie zaakceptują innego rozwiązania, jak poparcie oczekiwanego przez PiS głosowania korespondencyjnego. Miało to jednak tylko wymiar medialny, bowiem bydgoskie struktury nie mają reprezentacji w Sejmie.

To, że akurat Bydgoszcz jako pierwsza, albo jedna z pierwszych się ,,zbuntowała” było do przewidzenia, za co w głównej mierze odpowiada sam Jarosław Gowin, który zaakceptował zdominowanie władzy w kujawsko-pomorskich strukturach przez toruńską posłankę Iwonę Michałek, obecnie wiceminister. Michałek w Bydgoszczy znana jest głównie z tego, że na każdym możliwym polu stara się blokować inicjatywę utworzenia Uniwersytetu Medycznego, w czym liczyć zawsze mogła na Gowina.

 

Uniwersytet Medyczny dla bydgoskich struktur Porozumienia był policzkiem, ale w pewnym momencie pewne sprawy poszły o krok dalej. Na skutek wewnętrznych gierek doszło do zmiany szefa struktur w okręgu bydgoskim, którym został radny wojewódzki Adam Banaszak, który na sejmiku nigdy nie dał się poznać jako specjalny obrońca interesu Bydgoszczy, został natomiast wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości za zbyt bliską komitywę z marszałkiem Piotrem Całbeckim z PO. Na dodatek małżonka radnego prowadziła toruńskie biuro posłanki Michałek. Można więc mówić wręcz ,,wstawieniu swojego człowieka” przez parlamentarzystkę. Tak to zresztą było odbierane w strukturach okręgu bydgoskiego.

 

W praktyce bydgoscy działacze, którzy budowali przez lata struktury, przechodząc drogę od Polski XXI, przez Polska Jest Najważniejsza, w końcu wchodząc do Polski Razem, późniejszego Porozumienia -  zostali zmarginalizowani, za przyzwoleniem Jarosława Gowina. Stąd też nie ma się specjalnie dziwić temu, że to w Bydgoszczy pojawiły się pierwsze symptomy krytyki ostatnich poczynać lidera.

 

Ubiegłotygodniowe stanowisko pokazuje też, że Banaszak mimo bycia nominatem, nie ma w okręgu większej siły, skoro niewygodne dla Gowina stanowisko zostało przeforsowane.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu