Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni dają zielone światło dla zmian na Placu Wolności

Radni dają zielone światło dla zmian na Placu Wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 grudzień 2020 12:39
Radni dają zielone światło dla zmian na Placu Wolności Wizualizacja

Deptak z naturalnego kamienia, nawiązująca do historycznej przeszłości zieleń – tak ma prezentować się w przyszłości Plac Wolności, mający szanse stać się kolejną perełką Bydgoszczy. Plac ma zostać przede wszystkim przywrócony ulicy Gdańskiej – zniknie zatem parking i sąsiadujące z nim kwiaciarnie. Dzisiaj Rada Miasta uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kwiaciarki i parking, to główne kwestie poruszane podczas dyskusji na dzisiejszej sesji. Kwiaciarki mają zostać zlokalizowane w innej części Placu i przybrać bardziej estetyczne standardy. Jeżeli chodzi o parking, tutaj o ile w dyskusji kilku radnych wyrażało wątpliwości, to tylko 3 zagłosowało za uwagą w sprawie nie ruszania parkingu. Sam plan również przyjęto przy tylko 3 głosach sprzeciwu.

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna wskazuje przede wszystkim na zmianę charakteru tego miejsca. Ma być to miejsce, gdzie warto będzie przyjść pospacerować z rodzinami. Obszar przylega bezpośrednio do Parku Kazimierza Wielkiego z fontanną ,,Potop”.

 

Wiele jeszcze do uzgodnienia

Sam plan przestrzenny wyznacza pewne ogólne ramy, ale przed nami wiele szczegółowych dyskusji, chociażby co dalej z pomnikiem. Plan idzie w kierunku jego relokacji bliżej ulicy Gdańskiej, co byłoby powrotem do historycznych uwarunkowań. W przeszłości był to pomnik w formie konnej, co otwierać może dyskusję też utworzenia nowego pomnika.

 

Ta kwestia w dyskusji była jednak drugorzędna, bowiem panował pogląd, że w kryzysie gospodarczym pomnik nie jest najważniejszą kwestią.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu