Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy węźle Bydgoszcz Wschód powstaną ekrany akustyczne. Wywalczyli je mieszkańcy

Przy węźle Bydgoszcz Wschód powstaną ekrany akustyczne. Wywalczyli je mieszkańcy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 styczeń 2021 06:29

Od ponad dwóch lat mieszkańcy ulic Harecerskiej, Inwalidów, Weteranów i Maratońskiej, położonych przy estakadzie tramwajowej zabiegali o budowę ekranów akustycznych. W ubiegłym roku postanowili zawalczyć o nie poprzez złożenie projektu do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – zadanie będzie realizowane w bieżącym roku.

W poniedziałek zostały ogłoszone wyniki ubiegłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, nieco później niż zawsze z powodu pandemii. Około 21 tys. mieszkańców oddało ponad 60 tys. głosów, w porównaniu z ubiegłym rokiem nie jest to aż tak duży spadek, choć z powodu pandemii zrezygnowano z głosowania na ankietach co preferowali seniorzy. Na realizację zadań z tegorocznej edycji BBO wydatkowane będzie z budżetu miasta ponad 16 mln zł.

 

Powstaną ekrany akustyczne

W lutym 2018 roku sesję Rady Miasta Bydgoszczy odwiedziła grupa mieszkańców wspomnianych wcześniej ulic, wskazująca na pogorszenie się ich warunków życia z powodu budowy estakady do Fordonu, co wpłynęło na większe natężenie hałasu. Mieszkańcy interweniowali również m.in. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby w końcu zgłosić projekt do BBO. Warte około 94 tys. zł zadanie, budowy ekranów akustycznych poparło 251 mieszkańców dzielnicy Bydgoszcz Wschód – Siernieczek. Na tej dzielnicy będzie też realizowane utwardzanie parkingu przy ulicy Inwalidów 19.

 

Widoczna moda na minitężnie

Obecnie trwa budowa minitężni solankowych na Osowej Górze, Wyżynach i w Fordonie, na co zdecydowali się mieszkańcy w głosowaniu w BBO w 2019 roku. Budowa tężni stała się popularna, że kolejne tego typu instalacje powinny powstać w tym roku. Jeżeli chodzi o projekty ponadosiedlowe, największe poparcie (blisko 3 tys. głosów) zyskał pomysł budowy minitężni wartej ponad 0,5 mln zł w Myślęcinku. Mieszkańcy Starego Fordonu chcą mieć jeszcze jedną tężnie przy ulicy Targowisko, która również została wybrana do realizacji w najbliższym roku.

 

Jeżeli chodzi o projekty ponadosiedlowe wybrano również wartą ponad 1,5 mln zł kontynuację budowy Wielkiej Pętli Fordonu, jako przestrzeni rekreacyjnej oraz budowę kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego nad Kanałem Bydgoskim – również wartą ponad 1,5 mln zł.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu