Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy ulicy Gdańskiej postawiono płuca, które się już jednak zabrudziły

Przy ulicy Gdańskiej postawiono płuca, które się już jednak zabrudziły

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 luty 2021 00:22

W ubiegłym tygodniu przed Drukarnią przy ulicy Gdańskiej Polski Alarm Smogowy w ramach happeningu postawił sztuczne płuca. Instalacja w oparciu o posiadany czujnik informuje o stężeniu pyłów zawieszonym PM10, które w wysokim stężeniu są groźne dla zdrowia. Obok są też białe płuca.

Białe to one były w ubiegłym tygodniu, bowiem robią się coraz bardziej czarne. Ma to przechodniom naocznie uzmysłowić czym oddychają, bowiem czarny osad bierze się z powietrza, które idąc ulicą wdychamy. Instalacja promuje też rządową infolinię pomagającą zdobyć dofinansowanie na wymianę pieców, na bardziej ekologiczne. W miastach to właśnie systemy grzewcze są główną przyczyną smogu.

 

Instalacja przyjechała do Bydgoszczy z Krakowa i pozostanie do soboty 13 lutego.

 

W ostatnich dniach problem smogu występował głównie na zachodnie Bydgoszczy, na Miedzyniu czujnik wykrył nawet prawie dwukrotne przekroczenie dozwolonego stężenia PM10 i ponad dwukrotnie stężenia PM2,5.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu