Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy: Podwyżki cen gazu mogą zniechęcać do wymiany starych pieców

Prezydent Bydgoszczy: Podwyżki cen gazu mogą zniechęcać do wymiany starych pieców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 styczeń 2022 16:21

Z danych ,,Rzeczypospolitej” wynika, że po zatwierdzeniu taryf przez Urząd Regulacji Energetycznej ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosną od 41 do nawet 58%, w przypadku spółdzielni mieszkaniowych wzrosty mogą wynieść jednak nawet kilkaset procent. Zdaniem posła Pawła Olszewskiego za tych ostatnich odbiorców winę ponosi luka prawna.

Główną przyczyną smogu w Bydgoszczy są przestarzałe kotły, przed tygodniem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y zachęcają do pozostania w domu z uwagi na złą jakość powietrza – stężenie pyłów zawieszonych PM10 w Bydgoszczy przekroczyło unijne normy o prawie 400%. Żeby walczyć ze smogiem podejmowane są działania na rzecz wymiany pieców na znacznie bardziej ekologiczne, chociażby gazowe, do czego zachęca się mieszkańców chociażby dotacjami na zakup nowej instalacji grzewczej.

 

Prezydent Rafał Bruski ocenia jednak, że osoby które wymieniły piece mogą mieć teraz pretensje, jak za gaz zapłacą o 54% więcej - Ceny dla takich odbiorców wzrastają o 54%. To jest podwyżka, która w historii naszego kraju, prócz super inflacji, gdy żeśmy zrzucili jarzmo komunizmu, takich podwyżek nigdy nie było. I oczywiście ci ludzie mają słuszne pytanie – panie prezydencie, do czego nas pan namawiał – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej - Myślę, że ci co chcieli takie działania podjąć, myślę że trzy razy się zastanowią, albo z tego zamiaru zrezygnują.

 

Poseł Paweł Olszewski zapowiedział, że jego formacja złoży projekt ustawy, który ma obniżyć podwyżki dla spółdzielni mieszkaniowych - My jako Koalicja Obywatelska przygotowaliśmy projekt ustawy, który ma zapobiec tak drastycznym podwyżkom, w tym tygodniu ten projekt będzie w Sejmie złożony do laski marszałkowskiej – zapowiada.

 

Olszewski wskazuje, że winę za to ponosi bubel prawny, który traktuje mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych jak odbiorców przemysłowych, stąd też podwyżki o setki procent według wstępnych wyliczeń.

 

Miejskie instytucje na razie unikną podwyżek gazu

Prezydent Bydgoszczy wyjaśnił, że na dostawę gazu ogłoszony był dwuletni przetarg, stąd też w najbliższym roku będą obowiązywać stawki, które obowiązują od kilku miesięcy. Gdy okres zamówienia się skończy, wówczas będzie trzeba ogłosić nowe postępowanie i tutaj należy się spodziewać już wysokich podwyżek.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu