Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomnik Czynu Społecznego zabytkiem. Nie można go zatem rozebrać

Pomnik Czynu Społecznego zabytkiem. Nie można go zatem rozebrać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 maj 2022 11:39

Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków wpisał znajdujący się na zbiegu ulic Staszica i Markwarta Pomnik Czynu Społecznego, nazywany w ostatnich latach też Pomnikiem Tysiąclecia. To charakterystyczny trójnóg stworzony przez Stanisława Lejkowskiego w stylu brutalizmu. Latem ubiegłego roku władze Bydgoszczy chciały go rozebrać z uwagi na zły stan techniczny.

 

Protestujące przeciwko rozbiórce organizacje społeczne złożyły wniosek o wpisanie go do rejestru zabytków. Po nowelizacji przepisów, samo złożenie takiego wniosku wstrzymuje możliwość rozbiórki obiektu.

 

O genezie powstania pomnika pisze w ,,Kalendarzu Bydgoskim” z 1998 roku Eugeniusz Gliwiński: ,,Dla upamiętnienia czynów społecznych realizowanych po drugiej wojnie światowej. W dniu 22 lipca 1967 roku na skwerze tym odsłonięty został betonowy pomnik Czynu Społecznego”. Wykonanie pomnika zlecił Komitet Centralny PZPR. Trójnóg, czyli trzy podpory miały być oddaniem hołdu trzem siłom: robotnikom, rolnikom i inteligencji pracującej.

 

Lejkowski chciał, aby na szczycie pomnika znalazł się orzeł piastowski, podobny do polskiego cmentarza na Monte Cassino, ale PZPR nie wyraził na to zgody. Zamiast tego wbrew woli artysty stworzono przeinaczonego płaskiego orła między słupkami.

 

Dość krytycznie w ocenie pomnika jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszcz w publikacji prezesa Jerzego Derendy: Z pewnością na wdzięczność zasługują czyny społeczne, dzięki którym bydgoskie osiedla stały się schludniejsze. Ale często były to czyny na pokaz połączone z marnotrawieniem wysiłku, a przy tym demonstracją poparcia władz.

 

Wymowna data

Pomnik został odsłonięty 22 lipca 1967 roku, w jedno z najważniejszych świąt PRL. To rocznica ogłoszenia napisanego przez Stalina Manifestu PKWN, który w praktyce ustanawiał na polskich ziemiach władzę podległą Moskwie.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu