Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 07:11
Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski Fot: Robert Sawicki / UMB

Rozpoczęła się 30 dniowa rywalizacja miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. O ten tytuł zabiegać będzie 56 miast, w tym Metropolia Bydgoszcz (Bydgoszcz po raz kolejny przystępuje do rywalizacji wspólnie z sąsiadami jako obszar metropolitalny). Dla Bydgoszczy ta rywalizacja jest szczególna, bowiem to bydgoski ratusz był pomysłodawcą zabawy oraz przygotował technicznie tę rywalizację.

Polskie miasta o tytuł Rowerowej Stolicy Polski będą rywalizować po raz trzeci, trzy lata z rzędu puchar ten przypadał Nowej Soli. Najbliższe tygodnie pokażą jaki będzie wynik tegorocznej edycji. Najogólniej wyjaśniając – przejechane przez każdego uczestnika zabawy kilometry, w oparciu o liczbę mieszkańców danego miasta, przeliczane są na punkty. Najwyżej w klasyfikacji są te miasta, gdzie aktywność rowerowa jest największa.

 

Oprócz wymiaru rywalizacyjnego jest to przede wszystkim forma zachęcania do aktywności fizycznej, czyli promocja zdrowego trybu życia. Przed nami chociażby grupowe przejazdy, które co roku organizowane są w Metropolii Bydgoszcz. Niemal w każdym miejscu Polski miasta uczestniczące w rywalizacji organizują akcje mające na celu ,,wykręcenie” kolejnych kilometrów, co w praktyce aktywizuje społeczności do jazdy na rowerze.

 

Dla Bydgoszczy to wszystko ma wymiar szczególny, bowiem aplikacja zliczająca kilometry powstała na zlecenie władz miasta i można powiedzieć, że Bydgoszcz jest głównym organizatorem akcji, która aktywizuje właściwie tysiące osób do aktywnego trybu życia.

 

Żeby wziąć udział w zabawie wystarczy pobrać na telefon aplikację ,,Aktywne Miasta”, która jest bezpłatna. Dostępna jest ona na systemy z Androidem i IOS. Następnie trzeba się przypisać do danej drużyny miejskiej, a ostatnim, ale najważniejszym krokiem jest wejście na rower i ,,kręcenie” kilometrów. Dla najaktywniejszych osób indywidualnie przewidziane są nagrody.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu