Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 07:11
Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski Fot: Robert Sawicki / UMB

Rozpoczęła się 30 dniowa rywalizacja miast o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. O ten tytuł zabiegać będzie 56 miast, w tym Metropolia Bydgoszcz (Bydgoszcz po raz kolejny przystępuje do rywalizacji wspólnie z sąsiadami jako obszar metropolitalny). Dla Bydgoszczy ta rywalizacja jest szczególna, bowiem to bydgoski ratusz był pomysłodawcą zabawy oraz przygotował technicznie tę rywalizację.

Polskie miasta o tytuł Rowerowej Stolicy Polski będą rywalizować po raz trzeci, trzy lata z rzędu puchar ten przypadał Nowej Soli. Najbliższe tygodnie pokażą jaki będzie wynik tegorocznej edycji. Najogólniej wyjaśniając – przejechane przez każdego uczestnika zabawy kilometry, w oparciu o liczbę mieszkańców danego miasta, przeliczane są na punkty. Najwyżej w klasyfikacji są te miasta, gdzie aktywność rowerowa jest największa.

 

Oprócz wymiaru rywalizacyjnego jest to przede wszystkim forma zachęcania do aktywności fizycznej, czyli promocja zdrowego trybu życia. Przed nami chociażby grupowe przejazdy, które co roku organizowane są w Metropolii Bydgoszcz. Niemal w każdym miejscu Polski miasta uczestniczące w rywalizacji organizują akcje mające na celu ,,wykręcenie” kolejnych kilometrów, co w praktyce aktywizuje społeczności do jazdy na rowerze.

 

Dla Bydgoszczy to wszystko ma wymiar szczególny, bowiem aplikacja zliczająca kilometry powstała na zlecenie władz miasta i można powiedzieć, że Bydgoszcz jest głównym organizatorem akcji, która aktywizuje właściwie tysiące osób do aktywnego trybu życia.

 

Żeby wziąć udział w zabawie wystarczy pobrać na telefon aplikację ,,Aktywne Miasta”, która jest bezpłatna. Dostępna jest ona na systemy z Androidem i IOS. Następnie trzeba się przypisać do danej drużyny miejskiej, a ostatnim, ale najważniejszym krokiem jest wejście na rower i ,,kręcenie” kilometrów. Dla najaktywniejszych osób indywidualnie przewidziane są nagrody.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu