Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzekształcenia własnościowe Bydgoszcz dokonała z opóźnieniem terminów

Przekształcenia własnościowe Bydgoszcz dokonała z opóźnieniem terminów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 czerwiec 2022 00:54

Na początku 2019 roku w życie weszła ustawa, która likwidowała pojęcie użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkalnych, od 1 stycznia osoby mające wcześniej prawo użytkowania wieczystego, uzyskiwały prawo własnościowe, stając się pełnoprawnymi właścicielami. Samorządy w ciągu roku miały wydać stosowne zaświadczenia o przekształceniu, z dużych miast ten wymogów w okresie 12 miesięcy spełniło jednak niewiele.

Przekształceniom własnościowym przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, z której raportu wynika, że do 31 grudnia 2019 roku zaświadczenia wydały wszystkim uprawnionym tylko miasta: Toruń, Wałbrzych i Kielce. W Bydgoszczy na ten dzień wydanych było 56% zaświadczeń. Już jednak 31 grudnia 2020 roku było to 96%, zatem w 2020 roku dało się nadrobić. Część samorządów tego obowiązku nie spełniło do końca 2021 roku – przykładowo Poznań miał pod koniec ubiegłego roku zaledwie 68% załatwionych spraw.

 

NIK poza tym, że było opóźnienie nie dopatrzył się w Bydgoszczy większych naruszeń, wskazując chociażby brak błędów w naliczaniu wysokości opłaty przekształceniowej – w jednej z badanych spraw jedno z pism zostało skierowane przez ratusz z 10 dniowym opóźnieniem, w innej sprawie zaświadczenie do sądu prowadzącego księgi wieczyste skierowano z 13 dniowym opóźnieniem, są to jednak nieznaczne uchybienia. Dlatego wystąpienie pokontrolne kierowane do władz Bydgoszczy nie zawiera żadnych uwag.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu