Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok temu pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze!

Rok temu pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 czerwiec 2022 00:05
Rok temu pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze! Fot: Tibor Fazakas

W rok 2022 Bydgoszcz weszła z populacją liczoną przez Główny Urząd Statystyczny poniżej 340 tys. (dokładnie 339.053), do bicia na alarm nawołuje jednak coraz wyższy ujemny bilans naturalny – spada liczba narodzin, rośnie natomiast zgonów. Wpływ na takie fatalne dane może mieć pandemia, która przyczyniła się do większej śmiertelności, ale i tak tendencja wieloletnia jest dość negatywna.

W 2019 roku mieliśmy jeszcze blisko 3,1 tys. narodzin i nieco ponad 4 tys. zgonów – przyrost naturalny był ujemny na poziomie 965 osób. Rok 2020 przyniósł wręcz katastrofę, gdy narodziny spadły do nieco ponad 2,8 tys., zgony wzrosły zaś do blisko 4,7 tys. - w rezultacie mamy bilans naturalny ujemny na poziomie blisko 1,9 tys. Dane za 2021 rok GUS ujawnił dosłownie przed kilkoma dniami, urodzenia spadły niewiele – o 40 osób – zgony wzrosły o jakieś pół tysiąca do ponad 5,1 tys., przez co mieliśmy bilans ujemny na poziomie 2.322.

 

Tak wysoka liczba zgonów mogła wynikać z pandemii COVID-19, jeżeli nie odczujemy jej nawrotu, to teoretycznie dane za 2022 rok powinny być lepsze, ale jeżeli wieloletnia tendencja spadku liczby narodzin będzie się utrzymywała, to niewiele to zmieni. Analizy GUS szacują, że do 2030 roku populacja Bydgoszczy spadnie do 324 tys. Patrząc jednak na dane z ostatnich dwóch lat, trzeba patrzeć na te analizy jak na wariant optymistyczniejszy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu