Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZawieszenie strajku byłoby korzystne dla wszystkich stron (komentarz)

Zawieszenie strajku byłoby korzystne dla wszystkich stron (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 lipiec 2022 14:04

W ubiegły piątek wieczorem, po pierwszym dniu nielegalnego strajku w MZK pojawił się komunikat, że potrwa on do środy, czyli do dnia posiedzenia Rady Miasta Bydgoszczy co pokazuje, że mimo wszystko liczono, iż sesja będzie elementem przełomowym. Jeżeli ktoś na to liczył to się przeliczył, bowiem radni pokazali się od najgorszej strony, a co gorsza tylko pogłębili patową sytuację.

 

Czytając na Facebook-u profile sympatyzujące z tym buntem, to padały tam opinie, że radni zamiast rozwiązać problem się ze sobą pokłócili. Zatem osoby liczące na przełom mocno się zawiodły. Niestety radni pokazali tego dnia wszystkie swoje słabe strony, ale nie ma specjalnie co się w tym momencie nad nimi rozwodzić. Przez całą sesję nie padło żadne konkretne rozwiązanie, które pomogłoby chociażby zawiesić ten bunt.

 

Wyszedł z tej sesji jeden punkt zaczepienia jeszcze – powołano komisję doraźną, która ma próbować rozwiązać ten spór. Praktycznie sprawa jest już trudniejsza, bo kompetencje Rady Miasta w tym zakresie są mocno ograniczone, ponadto radni PiS przygotowując uchwałę o jej powołaniu zapisali głównie zadania mające na celu zbadanie prawidłowości działań prezydenta, czyli powstała ona z nastawieniem głównie śledczym. Być może prace tej komisji ujawnią jakieś zaniedbanie prezydenta albo inne nieprawidłowości, ale niestety w szybkim przywróceniu normalnej komunikacji publicznej nie pomogą.

 

Każdy dzień buntu działa na niekorzyść wszystkich

Na obecnej sytuacji cierpią mieszkańcy, nie jest ona też komfortowa dla władz miasta, ale też dla samych pracowników MZK, bo za każdy dzień tracą wynagrodzenia, a praktycznie z dnia na dzień, z racji wzmacniania komunikacji zastępczej ich pozycja negocjacyjna spada i szansę na wywalczenie jakichkolwiek podwyżek spadają. Dlatego tymczasowe zawieszenie tej formy strajku byłoby korzystne dla wszystkich.

 

Po środowej sesji widać było nawet pewne sygnały od strony protestujących, że była szansa na zawieszenie buntu od piątku, pod pretekstem powołania komisji. Samo zgłoszenie w czwartek sporu zbiorowego przez jeden ze związków zawodowych to także sygnał, że była szansa na rozpoczęcie rokowań w sposób nieuciążliwy dla mieszkańców. Gdyby radni jednomyślnie zaapelowali do strajkujących o to, aby w ramach gestu dobrej woli zawiesili strajk być może załoga by na to poszła. Skoro radni tego nie zaproponowali, to w sumie tematu nie ma (w czwartek taką propozycje na komisji próbowała składać radna Joanna Czerska-Thomas, to od razu kwitował ją radny Marcin Lewandowski, że to jej prywatne stanowisko i w żadnym wypadku nie należy go utożsamiać ze stanowiskiem Rady Miasta. Komisja zbierze się następy raz dopiero w przyszłym tygodniu, stąd też pozostajemy w patowej sytuacji. Nie ma też sobie co robić nadziei, że ta formuła w jakikolwiek zakończy spór.

 

Trzeba jednak mimo wszystko dalej szukać, nawet chwilowego porozumienia, na którym zyskają wszystkie strony. Nadzieję na to daje zaangażowanie się w sprawie NSZZ Solidarność, którego liderzy podjęli już rozmowy z prezydentem.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu