Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJakie będą strategiczne w Bydgoszczy projekty sfinansowane przez Unię Europejską?

Jakie będą strategiczne w Bydgoszczy projekty sfinansowane przez Unię Europejską?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 lipiec 2022 00:59
Jakie będą strategiczne w Bydgoszczy projekty sfinansowane przez Unię Europejską? European Union

Trzy tygodnie temu zakończyły się negocjacje pomiędzy Komisją Europejską i polskim rządem Umowy Partnerstwa, to pierwszy krok w uruchomieniu funduszy strukturalnych dla perspektywy 2021-2027. Jakie kluczowe projekty może zrealizować za nie Bydgoszcz?

Zaakceptowanie Umowy Partnerstwa to pierwszy etap w negocjacjach z Brukselą, bowiem trzeba jeszcze uzgodnić konkretne programy operacyjne. Wśród negocjowanych programów są Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (dawniejszy Regionalny Program Operacyjny), którego dysponentem będzie Zarząd Województwa. W ramach FedKP oprócz konkursów na dotację przewiduje się wydatkowanie części środków w trybie bezkonkursowym. Sprawdźmy jakie bydgoskie projekty zyskały pozytywną rekomendację Urzędu Marszałkowskiego.

 

Bydgoszcz w trybie bezkonkursowym chce pozyskać fundusze na:
- dalszą termomodernizację obiektów użyteczności publicznej;
- zakup nowoczesnych tramwajów (rozstrzygnięty przetarg na dostawę 10 tramwajów, który wygrała PESA, może być rozszerzony o kolejne 36 tramwajów, środki na ten cel Bydgoszcz chce pozyskać z UE);
- budowę linii tramwajowej od Ronda Kujawskiego do ulicy Solskiego;
- budowę linii tramwajowej wzdłuż ulicy Wyszyńskiego;
- budowę linii tramwajowej wzdłuż Chocimskiej;
- remont torowiska wzdłuż ulicy Toruńskiej;
- remont zajezdni tramwajowej (ostatnio 65 mln zł na ten cel przyznał rząd);
- remont torowiska tramwajowej wzdłuż ulicy Nakielskiej (bez planów wydłużania dalej na zachód);
- dalsza adaptacja Młynów Rothera;
- II etap modernizacji Teatru Polskiego;

 

Ponadto podległy ratuszowi Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny chciałby rozbudować przy wsparciu unijnym infrastrukturę terenów inwestycyjnych.

 

To jakie z tych projektów dostaną szansę na sfinansowanie przez Unię Europejską bezkonkursowo zdecydują negocjacje prowadzone z Komisją Europejską przez Zarząd Województwa. Istnieje jednak spora szansa na wsparcie bydgoskich projektów tramwajowych, bowiem tylko Bydgoszcz wniosła o wsparcie transportu szynowego, Toruń skupia się głównie na infrastrukturze drogowej, od wielu lat kujawsko-pomorskie jest natomiast krytykowane za to, że za bardzo inwestuje w drogi, kosztem rozwoju transportu szynowego.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu