Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni PO chcą jednego silnego uniwersytetu

Radni PO chcą jednego silnego uniwersytetu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 wrzesień 2013 21:32

W środę Rada Miasta będzie dyskutować o stanie szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Dyskusja ta wywołana jest prośba o pomoc materialną ze strony Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który jeżeli nie spełni do 2015 roku wytycznych ministerstwa szkolnictwa wyższego straci rangę uniwersytetu szerokoprofilowego.

 

Radni ze wszystkich opcji politycznych uważają, że UKW należy pomóc, ale zaznaczają, że od swoich uczelni Bydgoszcz powinna wymagać więcej.

 

Trzeba podjąć konkretną dyskusję na temat bydgoskich uczelni – zaznacza radny PO Jakub Mikołajczak Radni Platformy Obywatelskiej wyrażają pogląd, że powinno się połączyć bydgoskie uczelnie publiczne i stworzyć silny uniwersytet będący konkurencją dla UMK. Obecnie mamy dwa uniwersytety, które znajdują się w końcówce rankingów.

 

Do  tego może być przekonać bardzo trudno władze bydgoskich uczelni, gdyż jeden z rektorów i kilku dziekanów straciło by swoje funkcje. W przypadku pełnienia roli rektora można liczyć na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

 

Radny przyznaje w rozmowie z nami także potrzebę dyskusji o przyszłości Collegium Medicum w Bydgoszczy, które obecnie podlega pod UMK w Toruniu. 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu