Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykańskie media piszą o trudnej sytuacji bydgoskiego Kościoła i analizują jej przyczyny

Amerykańskie media piszą o trudnej sytuacji bydgoskiego Kościoła i analizują jej przyczyny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 08 grudzień 2022 00:05

W listopadzie na łamach lokalnej Gazety Wyborczej biskup Krzysztof Włodarczyk przyznał, że październikowe liczenie wiernych wykazało, że do bydgoskich świątyń w niedzielę chodzi około 20% osób uważających się za katolików, gdy przed pandemią było to blisko 37%. Spadek jest zatem wyraźny. W Bydgoszczy ta publikacja przeszła jednak bez większego echa – w przestrzeni publicznej nie podjęto specjalnie nawet debaty o przyczynach, tymczasem jak się okazuje, temat znacznie bardziej szczegółowo prześwietliły media po drugiej stronie oceanu.

 

Na portalu Chicago Tribune – szóstego największego dziennika w Stanach Zjednoczonych pojawił się przedruk artykułu z The New York Times – trzeciej największej gazety w USA artykułu o tym jak skandale z pedofilią i polityka sprawiają, że młodzi odchodzą od Kościoła w Polsce. Publikacja w dużej mierze dotyka jednak Diecezji Bydgoskiej.

 

Publikacja zaczyna się od przedstawienia historii chłopaka dzisiaj 26-letniego, który chciał zostać księdzem, ale jak czytamy dalej został zgwałcony przez byłego już kapłana Pawła K. Postać Pawła K. jest raczej dobrze znana w Bydgoszczy, księdza związanego najpierw z Archidiecezją Wrocławską, który po tym, gdy dopuścił się nieobyczajnego wybryku z nieletnimi, został skierowany do pracy w Bydgoszczy, co doprowadziło do skrzywdzenia bohatera artykułu. O tej sprawie jeszcze niedawno było dość głośno, najprawdopodobniej była ona główną przyczyną odejścia z funkcji biskupa Jana Tyrawy. W publikacji The New Yotk Times pada wprost stwierdzenie, że doszło do gwałtu – angielskie ,,raped”. Amerykańska gazeta wspomina też, że obie diecezje musiały ofierze byłego księdza zapłacić 60 tys. dolarów odszkodowania.

 

Ujawnione przez obecnego bydgoskiego biskupa dane o tym, że spadła liczba praktykujących katolików z blisko 37% w 2019 roku do 20% obecnie oraz informacja o zamknięciu bydgoskiego seminarium (formalnie biskup nazywa to przenosinami do Poznania) amerykańskie media pokazują wręcz jako wyrazisty przykład tego jak Polska się laicyzuje.

 

Na łamach The New York Times wypowiada się polski publicysta katolicki, teolog, założyciel mediów Frondy Tomasz Terlikowski, który ocenia, że młodzi odwracają się od Kościoła, bo kojarzy się im ze skandalami oraz za bardzo jest związany ideologicznie z partią rządzącą w Polsce.

 

W publikacji pojawia się też wzmianka, iż polskie władze zaprosiły na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej biskupa Głodzia, którego papież ukarał usunięciem z życia publicznego, co pokazywać ma relacje w Polsce.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu