Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK wskazuje na poważne problemy finansowe firmy z przeszło stuletnią tradycją

NIK wskazuje na poważne problemy finansowe firmy z przeszło stuletnią tradycją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 styczeń 2023 13:42

Tradycja Bydgoskich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil sięga 1920 roku, ostatnie lata przynosiły tej firmy wielomilionowe straty, dlatego kontrolerzy NIK analizujący proces restrukturyzacji firmy wskazują na duże ryzyko wystąpienia niewypłacalności, a w konsekwencji upadłości. Stomil Bydgoszcz jest spółką skarbu państwa.

W ocenie NIK wzrastające zadłużenie może w konsekwencji doprowadzić do niewypłacalności stanowiącej przesłankę ogłoszenia upadłości Spółki i narazić na ryzyko braku zaspokojenia jej akcjonariuszy i wierzycieli. Wysoki stan zobowiązań w nadmiernym stopniu uzależnia sytuację Spółki od czynników zewnętrznych – czytamy w raporcie.

 

W 2018 roku Stomil miał 4 mln zł straty, rok później odnotował już 5,6 mln zł straty, a w 2020 roku 7,2 mln zł. Rok 2021 przyniósł lepszy wynik, bo tylko 1,5 mln zł straty, ale wynika to z transakcji sprzedaży nieruchomości dokonanej w 2020 roku w kwocie 7,5 mln zł. Główną przyczyną pogarszającego się bilansu był spadek przychodów z 51,6 mln zł w roku 2018 do zaledwie 38,5 mln zł w roku 2020.

 

Wartość sprzedaży mogła być większa

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli uważają, że transakcje sprzedaży nieruchomości w 2020 roku przeprowadzono w sposób niekonkurencyjny. Według NIK w interesie Stomilu było zlecenie wykonania operatu, który potwierdzałby wartość nieruchomości. Transakcji dokonano jednak według operatu sporządzonego na zlecenie kupującego, w którego interesie było obniżenie wartości kupowanych nieruchomości.

 

Raport NIK nie jest w pełni ujawniony, nie opublikowano elementów, które mogłyby naruszać tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu