Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo podwyższa ocenę naukową dla UKW

Ministerstwo podwyższa ocenę naukową dla UKW

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 styczeń 2023 06:19

W sierpniu Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki ewaluacji polskich uczelni wyższych, od tej oceny – choć dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nie najgorzej – uczelnia się odwołała, a Komitet Ewaluacji Nauki zweryfikował raz jeszcze ocenę, podwyższając ocenę dla aż 7 kategorii naukowych. Dla UKW w praktyce oznacza to dodatkowe 17 kategorii do habilitowania oraz 10 kategorii do doktoryzowania.

 

Dla uczelni wyższe noty od Komitetu Ewaluacji Nauki to na pewno większy prestiż, ale też wyższa subwencja finansowa z budżetu państwa oraz prostsze procedury uruchamiania nowych kierunków.

 

W sierpniu ministerstwo przyznało UKW dwie najwyższe kategorie A dla nauk: o kulturze i religii; polityce i administracji. Kolejne 8 dyscyplin otrzymało nieco wyższą ocenę B+.

 

Po ponownej ewaluacji ministerstwo postanowiło przyznać ocenę B+ kolejnym 7 kategoriom, łącznie zatem na UKW 15 kategorii ocenione jest na B+. Gorzej niż ta ocena wypadają dwie kategorie: nauki o komunikacji społecznej i mediach (ocena B) oraz matematyka (ocena C).

 

W toku jest jeszcze ocena dla literaturoznawstwa, które ma ocenę B+, uczelnia wnosi o ocenę A – ta sprawa jeszcze nie jest zamknięta.

 

- Uzyskane wysokie wyniki oceny jakości działalności naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wskazują, że badania naukowe mogą odegrać istotną rolę w rozwoju naszej uczelni, zgodnie ze Strategią UKW przyjętą na lata 2021--2026. Są jednocześnie dowodem istnienia dużego potencjału naukowego kadry akademickiej, jej pracowitości i determinacji w osiąganiu celów naukowych. Cieszymy się z uzyskanych wyników, bo nie tylko utrzymaliśmy dotychczasowe uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, ale je znacząco poszerzyliśmy – komentuje rektor UKW, prof. Jacek Woźny.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu