Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolscy (bydgoscy) i czescy naukowcy połączyli siły. Chcą pomóc w walce z nowotworami kości

Polscy (bydgoscy) i czescy naukowcy połączyli siły. Chcą pomóc w walce z nowotworami kości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 styczeń 2023 11:33

Narodowe Centrum Nauki przyznało ponad milion złotych na badania nad terapią umożliwiającą wczesne rokowania i terapię pacjentów z kostniakomięsakiem, nowotworem złośliwym kości. Badanie będzie prowadzić Katedra Biochemii i Biologii Komórki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na czele z prof. Joanną Moraczewską oraz czescy naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.


Grupy badawcze kierowane przez prof. Moraczewską i dr. Beneša zbadają rolę izoform tropomiozyny – białka regulującego funkcje filamentów aktynowych, w rozwoju i

przerzutowaniu kostniakomięsaka (osteosarkomy) – informuje UKW - Kostniakomięsak jest złośliwym, bardzo agresywnym nowotworem kości, dotykającym głównie dzieci i młodzież. Podczas transformacji nowotworowej i rozprzestrzeniania się guzów do odległych miejsc (przerzuty), sieć wewnątrzkomórkowych filamentów aktynowych ulega przebudowie. Wstępne badania sugerują, że w komórkach osteosarkomy poziom niektórych izoform tropomiozyny spada. Ponieważ tropomiozyna kontroluje dynamiczne zmiany zachodzące w filamentachaktynowych, może ona hamować rozwój nowotworu.

 

Wspólne badanie bydgoskiej i czeskiej uczelni mają wyjaśnić, czy izofony tropomiozyny mogą służyć jako markery prognostyczne lub być wykorzystywane w celach terapeutycznych.

 

Narodowe Centrum Nauki ten projekt badawczy wyłoniło w ramach konkursu Weave-UNISONO. Ten polsko-czeski projekt był też opiniowany przez czeską agencję GACR. Wartość tego grantu to 1 mln i 77 tys. zł. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy grant uzyskany przez UKW z Weave-UNISONO.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu