Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstańcze tradycje rodziny Leonarda Pietraszaka

Powstańcze tradycje rodziny Leonarda Pietraszaka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 luty 2023 00:10
Aleksander Pietraszak Aleksander Pietraszak

We wtorek pożegnaliśmy Leonarda Pietraszaka, wybitnego aktora, który w sposób szczególny ukochał sobie Bydgoszcz – tutaj się urodził, tutaj też na Cmentarzu Starofarnym spoczęły jego szczątki. Był on synem Aleksandra Pietraszaka Powstańca Wielkopolskiego, w tym zrywie udział wzięło też dwóch jego wujów. Można zatem powiedzieć, że mentalnie został wychowany w duchu wielkopolskim.

 

Aleksander Pietraszak urodził się w 1902 roku w Chodzieży, do udziału w Powstaniu Wielkopolskim zaciągnął się wraz ze starszymi braćmi Kazimierzem i Janem. Po zapieczętowaniu odzyskania przez Polskę niepodległości postanowił pozostać w wojsku, ukończył kurs podoficerski i został delegowany do Korpusu Ochrony Pogranicza. W okresie międzywojennym osiągał sukcesy na zawodach strzeleckich KOP. W sierpniu 1935 roku dostał przydział do 61 pułku piechoty w Bydgoszczy. W tym miejscu jego dzieje bydgoskie się zaczynają. W listopadzie kolejnego - 1936 roku urodził się Leonard.

 

W 1939 roku uczestniczył w wojnie obronnej, po kapitulacji Polski przez Jugosławię i Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował na rzecz polskich dywizjonów. W 1946 roku wrócił do Polski, gdzie resztę swojego życia spędził w Bydgoszczy. Zmarł w 1988 roku.

 

Wujowie Leonarda specjalnie z Bydgoszczą nie byli związani. Kazimierz Pietraszak został zapamiętany jako jeden z większych bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Wsławił się on w bitwie pod Chodzieżą, w 2019 roku społeczność Chodzieży ufundowała tablicę pamiątkową, która pojawiła się na Urzędzie Pocztowym. W 2018 roku Paweł Różycki nakręcił film fabularny o bitwie o Chodzież, Kazimierza Pietraszaka gra w nim Piotr Mąka.

 

Jan Pietraszak walczył m.in. pod Żninem, Zdziechową, Damasławkiem, bronił też pozycji obronnych w okolicach Trzemeszna, Mogilna i Kruszwicy. Brał udział w kampanii wrześniowej. Zmarł w 1983 roku.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu