Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomisja TRAN zajmie się sprawą obecności Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T

Komisja TRAN zajmie się sprawą obecności Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 marzec 2023 14:47
Komisja TRAN zajmie się sprawą obecności Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T Fot: European Union

Pod koniec lutego rozstrzygnął się dalszy los petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T. Petycję przygotował Nowy Bursztynowy Szlak poparty przez m.in. Radę Miasta Bydgoszczy, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Radę Miejską w Solcu Kujawskim, Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, ostatnio do grona sygnatariuszy petycji dołączył też Zarząd Portu Morskiego w Gdyni.

Petycja była rozpatrywana na posiedzeniu komisji PETI 25 stycznia w Brukseli. Z uwagi na pojawiające się pomyłki w głosowaniu nie udało się tego dnia ostatecznie zdecydować o losie petycji, nastąpiło to dopiero 28 lutego na posiedzeniu koordynatorów, którzy przy poparciu EPP, S&D, EKR i Zielonych, przy jedynie sprzeciwie Renew, zdecydowali o pozostawieniu petycji otwartej i skierowaniem jej do zaopiniowania przez komisję TRAN. Komisja TRAN odpowiada w Parlamencie Europejskim za sprawy infrastruktury, w imieniu PE opracuje też stanowisko w sprawie rewizji TEN-T, w ramach procedury trilogu.

 

Z punktu widzenia roli portów morskich w Gdańsku i w Gdyni węzeł Bydgoszcz ma odgrywać strategiczną rolę w korytarzu TEN-T Bałtyk-Adriatyk, przyczyniając się do wzrostu znaczenia roli transportu intermodalnego w tej części Europy. O strategicznej roli Bydgoszczy świadczy także fakt, że w projekcie rewizji sieci TEN-T z 14 grudnia 2021 roku przewidziano włączenie do sieci bazowej linii kolejowej nr 201, która łączy bezpośrednio porty morskie w Gdańsku i w Gdyni z terminalem Bydgoszcz – Emilianowo – napisano w petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego. Petycja wskazuje przede wszystkim, że unijne wytyczne wymagają od terminali sieci bazowej osiągnięcia przynajmniej 800 tys. ton przeładunków w roku 2030. Studium inwestycyjne dla terminalu Bydgoszcz – Emilianowo zakłada, że będzie to 1,1 mln ton w 2030 roku i prawie 1,5 mln ton w 2031, czyli te wymagania powinny być przekroczone znacznie.

 

Lista wszystkich sygnatariuszy petycji:

Nowy Bursztynowy Szlak (wnioskodawca)

Zarząd Portu Morskiego w Gdyni

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz (JST)

Rada Miasta Bydgoszczy

Rada Powiatu Bydgoskiego

Rada Gminy w Nowej Wsi Wielkiej

Rada Miejska w Solcu Kujawskim

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

„Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców

Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan|

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu