Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy otrzymał rachunek za prąd. Prawie dwa razy wyższy niż wynika to z ustawy

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy otrzymał rachunek za prąd. Prawie dwa razy wyższy niż wynika to z ustawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 23 kwiecień 2023 17:02
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy otrzymał rachunek za prąd. Prawie dwa razy wyższy niż wynika to z ustawy Fot: Petr Kovar

Od początku 2023 roku obowiązuje cena maksymalna za dostawę prądu do samorządów, która wynosi 785 zł za MWh plus 23% podatku VAT. Nominalnie na umowach zawartych przez Bydgoszcz z Enea, a także inne samorządy z operatorami są znacznie wyższe stawki, obniżona stawka maksymalna wynika wprost z ustawy, przy czym w jednostkach zbiorowego zamieszkania może być też stosowana stawka maksymalna 693 zł za MWh. Okazuje się jednak, że ten przepis nie jest jednoznaczny.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy otrzymał od Enea rachunek, gdzie za dostawę jednego MWh Bydgoszcz ma zapłacić operatorowi 1.334 zł plus 23% podatku VAT. W ratuszu początkowo potraktowano to jako pomyłkę, dlatego złożona została reklamacja. Enea reklamację rozpatrzyła jednak negatywnie oceniając, iż do czynienia mamy z taryfą G11, dla której w opinii tej firmy ustawowych cen maksymalnych się nie stosuje.

 

Zaglądamy do ustawy z października 2022 roku – tam nie ma nic o taryfach, wprost jest natomiast napisane, że jednostki podległe samorządom, które zajmują się pomocą społeczną nie powinny mieć wyższych stawek niż 785 zł + VAT za MWh. Przy czym Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy można by próbować kwalifikować z uwagi na miejsce zbiorowego zakwaterowania do stawki maksymalnej 693 zł za MWh. Taryfy są prawnie aktem niższej rangi od ustawy, muszą zatem być z nią zgodne.

 

Z pismem do zarządu Enea, z prośba o wyjaśnienie tej sytuacji zwrócił się prezydent Rafał Bruski. My czekamy natomiast na odpowiedź Biura Prasowego Enea.

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu