Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKalendarium zdarzeń dotyczących rosyjskiego pocisku

Kalendarium zdarzeń dotyczących rosyjskiego pocisku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 maj 2023 13:28
Kalendarium zdarzeń dotyczących rosyjskiego pocisku Fot: Żandermeria Wojskowa

Sprawa rakiety, która spadłą w Zamościu, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, to dzisiaj jedna z ważniejszych spraw do wyjaśnienia w Polsce, bowiem dotyka kluczowego zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo. Za dużo wciąż jednak o sprawie nie wiemy, jest już na tyle faktów, aby przygotować kalendarium (które będziemy wraz z pojawianiem się nowych istotnych informacji aktualizować).


- 16 grudnia 2022 roku – Ukraina przekazuje Dowództwu Operacyjnemu Sił Powietrznych informację o zmierzającym w kierunku Polski obiekcie, który może być rakietą. Tego dnia jak wynika z wypowiedzi premiera poderwane zostały F-35 NATO. Z informacji MON wynika, że Rada Ministrów o tym zdarzeniu wówczas nie została poinformowana, a pocisk zniknął z radarów.

 

 

22 kwietnia 2023 roku – mieszkanka jadąca na koniu po lesie w okolicach Zamościa natrafiła na dziwny obiekt. O tym znalezisku zawiadomiona została policja.

24 kwietnia 2023 roku – na miejscu pojawiają się służby, które zabezpieczają teren

26 kwietnia 2023 roku – do posła Jana Szopińskiego docierają informacje od mieszkańców, że najprawdopodobniej znaleziono rosyjską rakietę, wieczorem parlamentarzysta pyta na Facebook-u, czy rząd ukrywa incydent dla bezpieczeństwa Polaków?

26 kwietnia 2023 roku – tuż przed północą pojawiają się pierwsze informacje medialne.

10 maja 2023 roku – z nieoficjalnych ustaleń radia RMF FM wynika, że Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych potwierdził, że mamy do czynienia z pociskiem manewrującym Ch-55, który jest na wyposażeniu rosyjskiej armii.
11 maja 2023 roku – Minister Mariusz Błaszczak obwinia o zaniechania Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, które miało w grudniu nie powiadomić ministra o tym, że w polską przestrzeń powietrzną wleciała rakieta, która następnie zaginęła.

12 maja 2023 roku - na konferencji prasowej przedstawiciel Białego Domu John Kirby poinformował, że strona amerykańśka jest zainteresowana wyjaśneiniem przyczyn tego incydentu.

15 maja 2023 roku - Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę, która ma wyjaśnić przyczyny incydentu, w szczególności współpracę pomiędzy instytucjami.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu