Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy chce zmiany przebiegu kolei dużych prędkości

Rada Miasta Bydgoszczy chce zmiany przebiegu kolei dużych prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 maj 2023 18:52

W środę Rada Miasta Bydgoszczy z inicjatywy radnego Robert Kufla przyjęła dwa stanowiska dotyczące kwestii kolejowych – pierwszy apel kierowany do Ministerstwa Infrastruktury to głos w trwających do końca maja konsultacjach Krajowego Programu Kolejowego, drugi z kolei dotyka przebiegu Kolei Dużych Prędkości w ramach CPK, bowiem rządowa koncepcja zakłada, że główna szprycha będzie przebiegać z dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego, tylko przez Grudziądz. Podkreślić należy, że w obu stanowiskach nikt z radnych nie zagłosował przeciwko.

Jeżeli chodzi o stanowisko dotyczące Krajowego Programu Kolejowego, to Rada Miasta Bydgoszczy podniosła na potrzebę zwiększenia finansowania modernizacji ciągu kolejowego Bydgoszcz – Kcynia, bowiem w obecnym kształcie przewiduje się na to zadanie mniej niż 3 mln zł, gdy potrzeby są wielokrotnie większe. Utrzymanie finansowania na tym poziomie nie doprowadzi do zwiększenia prędkości, a dzisiaj na tym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Przy takiej prędkości przewozy pasażerskie nie będą atrakcyjne.

 

Kolejna istotna kwestia w tym apelu to przeniesienie na listę podstawową z rezerwowej wielkiego zadania modernizacji ciągu Bydgoszcz – Gorzów Wielkopolski, z elektryfikacją odcinka Piła – Krzyz, co poprawi także dostępność komunikacyjną ze Szczecinem. O tym zadaniu mówi się o wielu lat, ale plany z projektu KPK plasują póki co to zadanie na liście rezerwowej.

 

Radni wnioskują także o ujęcie w Krajowym Programie Kolejowym budowy linii kolejowej Trzciniec – Port Lotniczy Bydgoszcz – Solec Kujawski oraz elektryfikację krótkiego odcinka linii nr 208 na odcinku Grudziądz – Laskowice Pomorskie, co pozwoliłoby realizować przewozy na trasie Bydgoszcz – Grudziądz taborem elektrycznym, a także po wybudowaniu szprychy CPK w przebiegu Trójmiasto – Grudziądz – CPK, do kierowania części pociągów z Bydgoszczy do Trójmiasta częściowo po infrastrukturze która ma pozwalać jeździć powyżej 250 km/h.

 

Radni PiS chcieli, aby ten apel skierować również do marszałka. Radny Kufel wskazywał jednak, że marszałek nie tworzy KPK, dlatego ten wniosek radni odrzucili w głosowaniu. Podczas głosowania całości apelu radni PiS wstrzymali się od głosu, nikt nie zagłosował jednak przeciw.

 

Do Ministerstwa Infrastruktury interpelacje z tymi postulatami skierował też już jakiś czas temu poseł Jan Szopiński. Pod koniec kwietnia powyższe uwagi przyjął też na swoim walnym Nowy Bursztynowy Szlak, którego członkami są poseł Szopiński i radny Kufel.

 

Bydgoszcz jednomyślnie negatywnie o obecnym przebiegu CPK

W drugim stanowisku Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła oczekiwanie, aby szprycha dużej prędkości na odcinku CPK – Trójmiasto przebiegała przez Bydgoszcz, wskazując, iż proponowane przez rząd rozwiązanie, aby w okolicach Włocławka pociągi z CPK zjeżdżały na linię nr 18 w przebiegu przez Toruń, nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału Bydgoszczy jako miasta wojewódzkiego. Maksymalna prędkość do Włocławka do Bydgoszczy wynosiłaby odcinkami 160 km/h, ale też nie wszędzie, bowiem geometria ułożenia tej linii nie wszędzie daje takie możliwości.

 

W pewnym sensie jest to odpowiedź na apel marszałka województwa, który przed tygodniem zorganizował w Toruniu konferencję, z głównym postulatem, aby szprycha przebiegała przez: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz. Ze strony marszałka płynęły apele o wspólne działanie całego województwa w tej sprawie, jak widać Rada Miasta Bydgoszczy zabrała głos jako pierwsza po tym apelu.

 

Zabierający głos w imieniu klubu PiS radny Bogdan Dzakanowski poinformował, że jest to na tyle ważna dla Bydgoszczy sprawa, że również opozycja zagłosuje za. Tak też się stało.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu