Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCentrum Onkologii chce być bardziej zrównoważone energetycznie

Centrum Onkologii chce być bardziej zrównoważone energetycznie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 wrzesień 2023 00:26
Centrum Onkologii chce być bardziej zrównoważone energetycznie Fot: gov.pl

Bydgoskie Centrum Onkologii chce być ekologiczne, dlatego jest plan zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej, wcześniej trzeba jednak przeprowadzić duże inwestycje, które pozwolą efektowniej wykorzystywać energię. W przyszłości powinno być to odczuwalne w mniejszych rachunkach. Piszemy o tym, bowiem wartość planowanych inwestycji opiewa powyżej 10 mln zł.

Szpital pokryje jednak niewielką część, bowiem w 95%, czyli w kwocie prawie 9,8 mln zł poprawę efektywności energetycznej 9 budynków pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stosowną umowę podpisano pod koniec sierpnia.

 

– Poprzez poprawę efektywności energetycznej 9 budynków należących do Centrum Onkologii obok regularnych oszczędności energetycznych zyskają także poprawę warunków opieki nad pacjentami. Szpital będzie mógł liczyć na obniżenie opłat za korzystanie z energii, a wykonywanie czynności służbowych w budynkach poddanych termomodernizacji będzie bardziej komfortowe i bezpieczne dla pracowników szpitala. Dodatkowo termomodernizacja pomoże w walce o czyste powietrze, między innymi dzięki energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych – mówi Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

 

Oszczędności ma przynieść gruntowna termomodernizacja budynków poprzez docieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, a także wymianę oświetlenia na LED-y. Ważnym elementem inwestycji będzie też wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Centrum Onkologii chce też produkować energię elektryczną z fotowoltaiki.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu