Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSymbolicznie wraz ze Zbigniewem Pawłowiczem odchodzi inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Medycznego

Symbolicznie wraz ze Zbigniewem Pawłowiczem odchodzi inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 wrzesień 2023 11:03

W piątek 1 września miał miejsce pogrzeb prof. Zbigniewa Pawłowicza, wieloletniego dyrektora bydgoskiego Centrum Onkologii, wcześniej parlamentarzysty, a także pomysłodawcy inicjatywy uchwałodawczej powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie należącego do UMK Collegium Medicum. Ta inicjatywa wraz z ponad 160 tys. podpisów obywateli za kilka tygodni trafi do niszczarki. Jego śmierć jakby symbolicznie zeszła się z tym w czasie.

Profesor Pawłowicz w sprawie Uniwersytetu Medycznego mówił wprost, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika potrzebował bydgoskiej Akademii Medycznej, aby być w czołówce polskich uczelni wyższych, a dostał ją wręcz za darmo, choć budowały ja wcześniej pokolenia bydgoszczan. Jednym z powodów pojawianie się inicjatywy było niezadowolenie z tego jak pod rządami UMK Collegium Medicum się rozwija. Powołanie Uniwersytetu Medycznego miało przywrócić sprawiedliwość, bowiem bydgoszczanie mieli odzyskać to na co pracowali.

 

Realizowana ostatnio przez Politechnikę Bydgoską inicjatywa utworzenia Wydziału Lekarskiego jest dla Bydgoszczy ważna, nie sprawi ona jednak tego, że do Bydgoszczy wróci mienie, które przejął w do dzisiaj budzących ogromne kontrowersje okolicznościach toruński UMK.

 

Inicjatywa ustawodawcza, którą przygotował prof. Zbigniew Pawłowicz do Sejmu trafiła z podpisami na początku 2016 roku. Niedługo potem odbyło się pierwsze czytanie, po którym jednak projekt trafił do zamrażarki w komisjach. Zdawano sobie sprawę, że jest on trudny politycznie, działający w Sejmie ,,klub UMK” był zdeterminowany, aby z nim walczyć, bano się bezpośredniego głosowania, bowiem każdej formacji politycznej mogło ono zaszkodzić. Ówczesny minister nauki, wicepremier Jarosław Gowin dość jednoznacznie był przeciwko tworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, wyżej stawiając pozycję UMK w rankingach.

 

W 2019 roku rozpoczęła się kolejna kadencja Sejmu, zgodnie z procedurą złożony w poprzedniej kadencji projekt ponownie trafił do pierwszego czytania, następnie do komisji, które do dzisiaj nie ruszyły sprawy z miejsca. Ministerstwa tłumaczą, że założenia ustawy są niezgodne z nowym prawem tzw. reformą Gowina, nie było jednak woli, aby spróbować nawet tamten projekt zaktualizować. W tej kadencji Sejm nie planuje już posiedzeń, gdy najprawdopodobniej w listopadzie zbiorą się posłowie nowej kadencji, to zgodnie z prawem ta inicjatywa trafi do kosza, bowiem inicjatywy obywatelskie ważne są tylko przez dwie kadencje.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu