Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPokazywał się z rzecznikiem Kremla i Łukaszenką, ale przyjechać do Bydgoszczy się bał

Pokazywał się z rzecznikiem Kremla i Łukaszenką, ale przyjechać do Bydgoszczy się bał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 wrzesień 2023 09:23
Skromna ceremonia otwarcia Skromna ceremonia otwarcia Fot: Michał Walusza / FIDE

Od środy hotel HolidayInn jest areną rywalizacji kobiecych reprezentacji szachowych, w ramach Drużynowych Mistrzostw Świata . Imprezy o tak dużej randze Bydgoszcz w szachach nie miała od kilkudziesięciu lat, cieszyć mogą nas też sukcesy Polek w pierwszych dniach, które awansowały do fazy pucharowej dzięki pokonaniu w piątek reprezentantek Stanów Zjednoczonych. Wielkim nieobecnym jest jednak prezydent FIDE Arkady Dvorkovich.

 

Inna sprawa, że niekoniecznie były premier Rosji byłby nad Brdą mile widziany. Wtorkowa ceremonia otwarcia była dość uboga, nie pojawił się na niej bowiem żaden ważniejszy polski przedstawiciel, nie było władz Bydgoszczy, a rząd reprezentowała dalsza współpracowniczka wojewody. Pod tym względem szachowe mistrzostwa różnią się od tych lekkoatletycznych, które wiele razy gościliśmy w Bydgoszczy, gdy przyjeżdżały do nas najważniejsze postacie w światowej lekkiej atletyce, a bydgoszczanie faktycznie przez te kilka dni żyli tamtymi imprezami – było to ogromne święto.

 

Wszystko dlatego, że polityka FIDE wobec Bydgoszczy budzi kontrowersje, te zawody przyznano miastu w marcu, po tym jak bez podania przyczyn przeniesiono z Bydgoszczy na Cypr Women's Grand Prix. FIDE nie miało odwagi wyjaśnić swojej decyzji, nieoficjalnie wszyscy jednak wiedzą, że powodem było oczekiwanie Ministerstwa Sportu i Turystyki, iż jeżeli miałyby startować nad Brdą Rosjanki, to musiałyby publicznie potępić wojnę Putina.

 

Gdyby Arkady Dvorkovich się w Bydgoszczy pojawił to zapewne musiałby się z pytaniami o to zmierzyć. Nawet jeżeli nie dopuszczono by do niego mediów, to zawsze mógłby ktoś z uczestników ceremonii zadać mu trudne pytanie.

 

- W Polsce odbywają się Mistrzostwa Świata Kobiet, a Ty jesteś nieobecny - piszę do Dvorkovicha duński arcymistrz szachowy Peter Nielsen, jeden z głównych krytyków prezydenta FIDE, zarzucający mu wykorzystywanie federacji do realizowania rosyjskich interesów – Spotkałeś się z Łukaszenką, przywitałeś Putina, a Morawieckiego ignorujesz.

 

Nielsen publicznie pyta, czy absencja szefa FIDE związana jest z tym, że Polska silnie wspiera Ukrainę?

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu