Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUroczystym koncertem TMMB uczciło 100-lecie

Uroczystym koncertem TMMB uczciło 100-lecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 wrzesień 2023 13:31
Uroczystym koncertem TMMB uczciło 100-lecie Fot: UMB

W 1923 roku założono, a właściwie reaktywowano Towarzystwo Upiększania Miasta, którego pierwszym prezesem został prezydent Bydgoszczy płk. Bernard Śliwiński, uczestnik Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy może poszczycić się dzisiaj 100-letnią tradycją, choć jak wliczymy też korzenie związane z okresem pruskim to mówimy już o 191-letniej tradycji. W piątkowy wieczór w Filharmonii Pomorskiej odbył się uroczysty koncert urodzinowy.

Tego dnia nie mogło zabraknąć wspaniałych gości, szczególnym aplauzem na stojąco witana była Irena Santor, która dla starszych pokoleń kojarzy się z byciem wielką gwiazdą muzyki. Urodziła się ona w naszym regionie, w Bydgoszczy zyskała zwolenników za sprawą dwóch piosenek ,,Zielono jest w mojej Bydgoszczy” oraz ,,Bydgoszcz jedyne miasto”. Po części oficjalnej która była niezbyt ciekawa wspaniały koncert zaserwowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej kierowana przez Marka Pijarowskiego. Publiczność zachwycał też popis na fortepianie jednego z wybitniejszych bydgoskich pianistów młodego pokolenia Mateusza Krzyżowskiego, którego obecność nie była taka oczywista, bowiem młody muzyk zapraszany jest na koncerty w całej Europie.

 

W lutym, gdy przypadła faktyczna 100-tna rocznica rejestracji TMMB, przygotowaliśmy krótki film dokumentalny:

 

Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy rok 2023 obchodzony jest pod patronatem TMMB oraz Andrzeja Szawlbe, który również był blisko związany z Towarzystwem.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu