Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOd dzisiaj w Galerii Pomorskiej można zobaczyć ponad trzy setki najlepszych zdjeć prasowych w ramach Grand Press Photo 2023

Od dzisiaj w Galerii Pomorskiej można zobaczyć ponad trzy setki najlepszych zdjeć prasowych w ramach Grand Press Photo 2023

Napisane przez  Materiał prasowy Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 listopad 2023 00:51

301 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 14 listopada do 4 grudnia w Galerii Pomorskiej. Do obejrzenia ekspozycji w Bydgoszczy zapraszają organizator konkursu Fundacja Grand Press oraz partner wystawy miejskiej Galeria Pomorska. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia galerii.

Prezentuje 301 fotografii: 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył grecki fotograf, laureat World Press Photo – Konstantinos Tsakalidis.

 

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników z budynku mieszkalnego, zbombardowanego przez armię rosyjską. „Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli” – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka. Wojciech Grzędziński jako pierwszy w historii Grand Press Photo wygrał główną nagrodę drugi raz z rzędu.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, wojna w Ukrainie była głównym tematem zgłoszonych do Grand Press Photo fotografii. Przełożyło się to również na nominacje i nagrody w wielu kategoriach. Nie zabrakło również zdjęć prezentujących szeroki przekrój tematów społecznych, związanych ze środowiskiem naturalnym oraz dotyczących wydarzeń sportowych.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był nim Konstantinos Tsakalidis. Oprócz niego w jury zasiadali: Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

 

Partner wystawy miejskiej w Bydgoszczy: Galeria Pomorska

Patroni medialni wystawy miejskiej: Portal Kujawski, Radio Pik,

Partner wystaw: Drukarnia Andrus

 

Partnerzy konkursu i wystaw:

Ambasadorzy konkursu: Fujifilm, Nikon Europe B.V. Oddział w Polsce, Canon

Partner kategorii Climate, responsibility: Grupa KRUK

Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska

Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Partner kategorii People: Miasto Gdańsk

Partner kategorii Documentary Project: ERGO Hestia

Partner kategorii Young Poland: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego

Partner kategorii Photo Book: Krupa Art Foundation

Patroni medialni: Wirtualna Polska, Digital Camera, Fotopolis, National Geographic

 

Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

 

Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: https://grandpressphoto.pl

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Kryzys z ukraińskim zbożem ponownie uwypukla jak bardzo brakuje nam infrastruktury

  Polska miała być państwem tranzytowym w eksporcie ukraińskiego zboża, bowiem rosyjskie działania w porcie w Oddesie, wymusiły poszukania innej drogi eksportu. Stało się jednak tak, że spora część tego zboża pozostawała w Polsce i teraz mamy problem. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są braki infrastrukturalne.

Wiadomości z regionu