Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWedług ukraińskich mediów w Bydgoszczy będą serwisowane ukraińskie F-16

Według ukraińskich mediów w Bydgoszczy będą serwisowane ukraińskie F-16

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 listopad 2023 13:31
Według ukraińskich mediów w Bydgoszczy będą serwisowane ukraińskie F-16 Fot SPC Jorge Reyes Mariano

Stany Zjednoczone od wielu miesięcy zapowiadają przekazanie Ukraińcom myśliwców F-16, które miałyby znacznie poprawić ich możliwości bojowe, zaangażować mają się też inne państwa NATO posiadające te myśliwce. Kilka dni temu w świat poszła informacja o tym, że główny serwis samolotów odbywać ma się w Bydgoszczy, a w sytuacji gdy trwa wojna, nasze miasto będzie po drugiej stronie barykady odbierane wrogo.

Temat pojawił się chociażby w ukraińskim portalu Kyivpost.com, który z kolei powołuje się na wypowiedź zastępcy sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Billa Laplante, który na konferencji zorganizowanej przez gazetę Politico w Waszyngtonie miał oficjalnie stwierdzić, że w Polsce będą serwisowane i naprawiane myśliwce F-16 wykorzystywane przez siły ukraińskie.

 

Miałoby to funkcjonować według tych doniesień na takiej zasadzie, że ukraińscy technicy dokonywaliby niewielkich napraw, a w przypadku potrzeby zaawansowanego serwisu samoloty trafiałyby do Polski. W przypadku F-16 za bardziej wymagany serwis uznaje się nawet wymianę silnika odrzutowego, do tego potrzebny jest przygotowany serwis, którego nie da się zorganizować na Ukrainie w warunkach wojny. W sytuacji, gdybyśmy naprawiali uszkodzenia dokonane podczas lotów bojowych, to w pewnym sensie angażujemy się już w ten konflikt.

 

Kyivpost sugeruje, że serwis ukraińskich F-16 miałby być realizowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. W praktyce byłoby to jedyne możliwe miejsce dla serwisowania tego myśliwca w Polsce, gdyż WZL2 od wielu lat współpracują z producentem tego myśliwca koncernem Lockheed Martin oraz posiadają konieczne certyfikaty.

 

Próbowaliśmy o tę sprawę podpytywać w WZL2 i temat jest tam zupełnie nowy. Wynika zatem z tego, że nawet jeżeli zastępca sekretarza obrony USA Bill Laplante wyraził taką deklarację, to jest ona bardziej polityczna, niż wynikająca z konkretnych rozmów. Pozostaje bowiem do ustalenia kwestia tego, kto mógłby takie usługi bydgoskim zakładom fomralnie zlecać i jednocześnie płacić za wykonane zlecenia.

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu