Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZobacz Zdjęcie Roku przy okazji zakupów w Galerii Pomorskiej

Zobacz Zdjęcie Roku przy okazji zakupów w Galerii Pomorskiej

Napisane przez  Ł.R. / Press.pl Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 listopad 2023 11:05

15 stycznia w ukraińskim Dnieprze fotograf Wojciech Grzędziński, przedstawia ono strażaków, którzy wyciągają kobietę z zawalonego budynku. Dzień wcześniej rosyjskie rakiety ostrzelały to miasto. Zdjęcie ukazało się w amerykańskim ,,The Washington Post”. Za to dzieło Grzędziński został wyróżniony zdobyciem ,,Zdjęcia Roku” w ramach prestiżowego Grand Press Photo 2023. Te i inne ważniejsze zdjęcia z minionego roku można oglądać na wystawię w Galerii Pomorskiej. Wspomnieć warto, że Wojciech Grzędziński dalej pracuje jako korespondent na objętej wojną Ukrainie.

– To jest zdjęcie z miasta, w którym mieszkam. Mniej więcej połowa ludzi w tym bloku to byli przesiedleńcy z innych rejonów Ukrainy i ta wojna znów ich dopadła w – wydawałoby się – bezpiecznym schronieniu. Dziewczyna ze zdjęcia przeżyła, ma się dobrze, mimo ciężkiej hipotermii – mówił Grzędziński podczas gali Grand Press Photo, odbierając nagrodę za Zdjęcie Roku.

 

W Galerii Pomorskiej prezentowane jest 301 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznego Grand Press Photo. Tematyka jest różna, nie tylko dokumentowanie wojny, ale mamy chociażby też fotografie poświęcone zagadnieniu ekologii i walki o lepszy klimat, nie mogło zabraknąć też problematyki społecznej. Galeria składa się z: 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył grecki fotograf, laureat World Press Photo – Konstantinos Tsakalidis.


Wśród patronów medialnych bydgoskiej wystawy jest Portal Kujawski. Na żywo będzie można ją oglądać do 4 grudnia.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu