Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyzwania rządowo-parlamentarne na najbliższe lata

Wyzwania rządowo-parlamentarne na najbliższe lata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 listopad 2023 06:03

Przed tygodniem przedstawiliśmy bilans zamknięcia 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości z perspektywy bydgoskiej. Wskazano działania które wzmocniły pozycję Bydgoszczy, ale też zmarnowane szanse. Po tamtym bilansie zamknięcia, czas na bilans otwarcia na nową kadencję – czyli sprawy, które wydają się niezwykle istotne.

Bilans zamknięcia do przeczytania - Osiem lat rządów PiS-u. Bilans zamknięcia dla Bydgoszczy

 

Zanim przyjrzymy się istotnym zadaniom, które pozwolą przyśpieszyć nasz rozwój gospodarczy, na początku przedstawię kluczowe zadania wieloletnie, które pozostały po poprzednim rządzie i będą realizowane w najbliższych latach.

 

Kluczowe projekty zaplanowane:
- Budowa drogi S-10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń – połowa 2026 roku;

- Budowa drogi S-10 na odcinku Bydgoszcz – Szczecin – początek budowy 2026 rok (prognozować można zatem okolice 2028 roku), harmonogram może przesunąć wydłużające się postępowanie środowiskowe;
- Budowa drogi S-10 na odcinku Włocławek – Warszawa – okolice 2030 roku;
- Budowa obwodnic: Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego - 2025 rok;
- Budowa obwodnic Złotnik Kujawskich i Strzelna – 2026 rok;
- Modernizacja linii kolejowej nr 201 (dawna Magistrala Węglowa) – planowane ukończenie 2028 rok, przy czym opóźnia się znacząco decyzja środowiskowa dla odcinka Maksymilianowo-Kościerzyna;
- Budowa terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo – 2027 rok;
- Modernizacja linii kolejowej nr 131 Tczew – Bydgoszcz – Inowrocław do prędkości 200 km/h - po 2030 roku;
- Modernizacja ciągu kolejowego Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Szczecin/Gorzów Wielkopolski – Berlin - po 2030 roku.

 

Dla lepszego zobrazowania na zielono oznaczono zadania, które mają zabezpieczone finansowanie, czyli tzw. montaż. Na czerwono są projekty z tak odległym terminem realizacji, iż mogą budzić one niezadowolenie. Wydaje się zatem, że są to tematy nad którymi należałoby popracować w parlamencie i w rządzie. Nie trzeba się chyba specjalnie rozpisywać, aby wyjaśnić, dlaczego są to ważne projekty.

 

Projekty, które nie mają zaplanowanych ram:
- Budowa linii kolejowej z Trzcinca do Portu Lotniczego Bydgoszcz i Solca Kujawskiego;
- Modernizacja drogi krajowej nr 25 w kierunku Inowrocławia i Chojnic w sposób wyraźnie poprawiający standard drogi;
- Budowa linii kolejowej Inowrocław – Włocławek;
- Przywrócenie kolei do Szubina, Żnina i Kcyni;
- Budowa linii kolejowej Bydgoszcz – Koronowo.

 

Są to zadania inwestycyjne, o które przewijają się od wielu lat, ale na dzisiaj trudno nawet określić dla nich harmonogram. Chociażby zadania związane z koleją na lotnisko i do Kcyni przez długi czas Zarząd Województwa nazywał jako poważne przedsięwzięcia, ale ostatecznie wypadły poza obieg. Dla linii kolejowej Bydgoszcz – Koronowo był wstępny projekt do programu Kolej Plus, ale ta koncepcja też upadła. Załatwienie w perspektywy kadencji tych zadań wydaje się bardzo trudne, ale gdyby udało się ruszyć chociażby jedno lub dwa zadania, to w pewnym sensie będą to owocne lata.

 

Co dalej z metropolią?

Infrastruktura jest z punktu rozwoju gospodarczego bardzo ważna, dlatego tyle jej uwagi poświęcam. Za ważne wydaje się też powrócenie do koncepcji utworzenia związku metropolitalnego Metropolii Bydgoszcz. Szanse na to dawała ustawa uchwalona w październiku 2015 roku, ale nowy rząd nie wdrożył jej w życie, a później nawet sprawił, że dla takich miast jak Bydgoszcz została uchylona. Kluczowym elementem tej ustawy były dodatkowe środki z budżetu państwa na realizowanie zadań metropolitalnych, a do takich można zaliczyć finansowanie połączeń kolejowych. Dla obszaru Metropolii Bydgoszcz powrót do tamtych regulacji byłby istotnym wsparciem rozwojowym.

 

Ważną sprawą jest też rekultywacja terenów po byłych zakładach chemicznych Zachem. To wydaje się jednak na tyle oczywiste, że rozpisuję się o tym.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu