Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowrót Sikorskiego do rządu jest niemal pewny

Powrót Sikorskiego do rządu jest niemal pewny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 listopad 2023 11:51

W piątek TVN24 przedstawił ostateczny kształt rządu jaki zamierza sformować Donald Tusk, po tym jak fiaskiem zakończy się misja tworzenia rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jest co prawda jeszcze kilka wakatów, ale są też konkrety, a do takich należy zaliczyć nominację dla posła Krzysztofa Gawkoskiego i europosła Radosława Sikorskiego.

Poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski obok Władysława Kosinika-Kamysza byłby wicepremierem w rządzie oraz ministrem cyfryzacji. Ta informacja była już oficjalnie przedstawiona wraz z umową koalicyjną jakiś czas temu. Gawkowski nadal będzie sprawował też mandat poselski.

 

Spekulowano też o tym, że europoseł Radosław Sikorski obejmie kierownictwo nad polskim MSZ. Te informacje się teraz potwierdzają. Sikorski Ministerstwem Spraw Zagranicznych kierował chyba najdłużej po 1989 roku, bo przez blisko 7 lat w latach 2007-2014, później objął jedną z ważniejszych funkcji w kraju Marszałka Sejmu RP.

 

Na razie rządzi jednak rząd Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda misję sformowania nowego rządu powierzył urzędującemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Wszyscy się spodziewają, że na dniach prezydent powoła ten rząd, choć widząc niewielkie poparcie w Sejmie być może tego nie zrobi. Po tym premier Morawiecki będzie miał dwa tygodnie na wygłoszenie expose w Sejmie i uzyskanie wotum zaufania. Jeżeli go nie uzyska – co wydaje się bardzo prawdopodobne – wówczas Sejm RP będzie mógł wybrać premiera, sygnały z formacji tworzących koalicję są takie, że będzie to rząd Donalda Tuska z Gawkowskim i Sikorskim w składzie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sondaż na dwa tygodnie przed wyborami. Tak prognozuje się nam przyszłość Europy

    Polscy politycy emocjonują się głównie krajowymi sondażami, ale wynik polskich wyborów będzie miał zaledwie kilku procentowy wpływ na to jak będzie wyglądał układ w Parlamencie Europejskim, bowiem wybieramy jedynie 53 przedstawicieli z ponad 700. Przyjrzyjmy się zatem dzisiejszemu sondażowy Politico.

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

Wiadomości z regionu