Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski historyk pobiera ponad 12 tys. zł miesięcznie za pracę w komisji którą czeka rozwiązanie

Bydgoski historyk pobiera ponad 12 tys. zł miesięcznie za pracę w komisji którą czeka rozwiązanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 27 listopad 2023 10:50

Najprawdopodobniej w środę zostaną odwołani wszyscy członkowie Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022, nazywanej w przestrzeni publicznej też Lex Tusk. Członków komisji powołano pod koniec sierpnia, jak przyznaje marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pomimo braku obradowania jej członkowie pobierają ponad 12 tys. zł miesięcznie.

Członkowie komisji zostali powołani 31 sierpnia, zatem przysługują im wynagrodzenia za wrzesień, październik i listopad, co daje ponad 36 tys. zł. Marszałek Hołownia wspomniał, iż twierdzą oni, iż zajmują się ,,pogłębioną kwerendą”.

 

Wśród wybranych do tej komisji członków znalazł się dr Marek Szymaniak. Doktorat obronił on na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, później związany był z bydgoską delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej. W tamtym okresie przyczynił się m.in. do rehabilitacji poprzez sądowe wyroki uniewinniające uczestników bydgoskiego listopada 1956 (spalenia zagłuszarki), którzy zostali skazani przez komunistyczny sąd za wybryki chuligańskie. Dopiero około 60 lat później zostali uniewinnieni, w wielu przypadkach tuż przed śmiercią. Od 2017 roku dr Szymaniak pracuje w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w 2021 roku został jego wicedyrektorem. Od 2023 roku ponownie pracuje w IPN.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu