Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK ma wątpliwości, czy Enea powinna angażować się w sponsoring, gdy notuje stratę

NIK ma wątpliwości, czy Enea powinna angażować się w sponsoring, gdy notuje stratę

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 styczeń 2024 07:31
Enea Triathlon Enea Triathlon Fot: Enea

Enea to jeden z ważniejszych sponsorów w Bydgoszczy – jest ona sponsorem tytularnym: Astroii Bydgoszcz oraz Enea Triathlon, spółka wspiera finansowo też bieżące funkcjonowanie Filharmonii Pomorskiej. Według Najwyższej Izby Kontroli spółka ta nie powinna angażować się w sponsoring w momencie gdy notuje straty finansowe.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała część spółek Skarbu Państwa pod względem wydatków promocyjnych i działalności sponsoringowej. Część spółek jak PKN Orlen czy podległą mu Energa odmówiły uczestnictwa kontroli, z tego powodu NIK skierował zawiadomienie do prokuratury.

 

W przypadku Enea kontrolerzy przyjrzeli się ogólnej działalności reklamowo-sponsoringowej oraz szczegółowo przeanalizowali kilka wytypowanych umów. Żadna z wytypowanych umów nie dotyczy jednak naszego regionu. Zarzut jaki się pojawia to zawieranie w 2021 nowych umów sponsoringowych pomimo odnotowania za 2022 rok straty z działalności operacyjnej - Zgodnie z pkt. I.4 dokumentu „Dobre praktyki” oraz obowiązującymi w Spółce „Zasadami prowadzenia działań sponsoringowych”, działania w obszarze sponsoringu mogły być podejmowane przez Spółkę wyłącznie w przypadku, gdy w roku obrotowym poprzedzającym podjęcie takich działań Spółka odnotowała zysk operacyjny, a w dniu podpisania stosownych umów posiadała wolne środki na rachunku bieżącym.

Straty bieżące Enea notowała też w latach 2018 i 2019, a także jak wynika z wystąpienia pokontrolnego także w 2021 roku, zatem trzymając się tego założenia, równie w 2022 roku nie powinny być podpisywane umowy. Nie dysponujemy natomiast danymi za 2022 i 2023, aby móc ocenić tę kwestię.

 

NIK podważał też niektóre aktywności sponsoringowe, które miały nie przynosić spółce zysków. Nie dotyczą one jednak w świetle wystąpienia pokontrolnego Bydgoszczy. Izba zaleca Enea, aby nie zawierała nowych umów sponsoringowych, gdy nie odnotowuje zysku operacyjnego.

 

Medal ma też drugą stronę

Enea Triathlon to jedna z największych tego typu imprez na świecie, która pozwala pokazać walory Bydgoszczy jako miasta położonego nad Brdą. Gdyby Enea jako sponsor główny w kilku latach wstrzymała wsparcie dla tej imprezy nie mogłaby się tak rozwijać. Wsparcie Enea to też ważna część budżetu dla I ligowej Astorii Bydgoszcz i Filharmonii Pomorskiej.

 

Z drugiej strony musimy zdawać sobie sprawę, że gdy Enea jako operator odnosi wyższe zyski, to dzieje się z pieniędzy które płacimy w rachunkach.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu