Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł prof. Włodzimierz Jastrzębski. Jako historyk był aktywny do samego końca

Zmarł prof. Włodzimierz Jastrzębski. Jako historyk był aktywny do samego końca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 styczeń 2024 16:24
Zmarł prof. Włodzimierz Jastrzębski. Jako historyk był aktywny do samego końca Fot: Katarzyna Boruta

W wieku 84 lat zmarł prof. Włodzimierz Jastrzębski, jeden z najwybitniejszych bydgoskich historyków, który z powodu odwagi w głoszeniu swoich przekonań niekiedy był odbierany kontrowersyjnie. Trudno byłoby mu odbierać powszechne uznanie i szacunek w Bydgoszczy.

 

Jako naukowiec związany był przede wszystkim z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, to jednak sławę zyskał głównie dzięki publikacjom, który napisał sporo. Sporo uwagi poświęcał problematyce II wojny światowej, w tym relacji polsko-niemieckich. W publikacjach był daleki od idealizowania postawy Polaków, co niekiedy wywoływało krytykę jego osoby. Jego badania pozwoliły przypomnieć postać ministra Leona Janty-Połczyńskiego, ziemianina z Pomorza, który angażował się w proces powrotu tych ziem do Polski, przypadł mu też zaszczyt 22 stycznia 1920 roku przyłączyć w imieniu polskiego rządu Bydgoszcz do Polski.

 

Profesor Jastrzębski pomimo wieku po 80. był cały czas aktywny. W czerwcu był prelegentem na współorganizowanej przez nas konferencji w 104. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego. W czasie tej konferencji przytaczał postać zapomnianego amerykańskiego dyplomaty Roberta Howarda Lorda, który w jego opinii przysłużył się bardzo Polsce w czasie negocjacji w Paryżu - Jednym z negocjatorów po stronie państw sprzymierzonych był prof. Robert Howard Lord, autentyczny znawca polskiej historii, on poświęcił kilka książek problematyce rozbiorów Polski i warto by było przybliżyć tą postać.

 

 

Prof. Jastrzębski z zamiłowania był szachistą, startował w zawodach. W rankingu światowym FIDE na dzisiaj jest sklasyfikowany na 67861 pozycji.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu