Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ Bydgoszczy do Mezopotami z misją budowania międzyreligijnego pokoju

Z Bydgoszczy do Mezopotami z misją budowania międzyreligijnego pokoju

Napisane przez  DlaMediow.eu Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 styczeń 2024 00:13

W dniach 17-23 stycznia 2024 roku w Iraku gościła dziewięcioosobowa delegacja z Polski. W wyjeździe uczestniczyli członkowie Polsko-Arabskiego Klubu Społeczno-Gospodarczego, Stowarzyszenia Comunita Regina della Pace z Radomia oraz ks. abp Tomasz Peta, metropolita Astany.


Celem wyjazdu było poznanie bieżącej sytuacji panującej w Iraku, zwłaszcza sytuacji chrześcijan oraz rozeznanie możliwości utworzen tam kaplicy adoracji lub innego stałego miejsca modlitw o pokój – wg założeń projektu realizowanego od kilkunastu przez Stowarzyszenie Comunita Regina della Pace. Wyjazd był następstwem poprzedniej misji PAKSG do Iraku w listopadzie ub. roku. W czasie pobytu w Iraku uczestnicy misji mieli okazję zapoznać się z historycznym, kulturowym i religijnym dziedzictwem Mezopotamii.

 

Uczestnicy wyjazdu w ekspresowym tempie pokonali trasę z Basry do Irbilu, po drodze odwiedzając historyczne miejsce oraz Nasiriję, Hillę, Bagdad, Samarę i Mosul. Członkowie grupy mieli możliwość na własne oczy zobaczyć, jak wygląda codzienne życie Irakijczyków, którzy mimo wielu niedostatków nie tracą wiary, nadziei i miłości. Objawiały się one m.in. w niewymuszonej serdeczności, uprzejmości oraz wyrazach szacunku, jakie wszyscy – bez względu na wyznanie, płeć czy wiek – oddawali katolickiemu duchownemu. W pamięci uczestników wyjazdu na zawsze pozostaną obrazy, gdy młodzi muzułmanie podchodzili do ks. abp. by ucałować jego pierścień lub krzyż. Dla tych, którzy pierwszy raz odwiedzili Irak, stanowiło to – wg ich późniejszych relacji – “ozdrowieńczy szok” i błyskawiczną weryfikacją stereotypów, które współcześnie są utrwalane przez wszelkiego rodzaju media.

 

 


W starożytnym Ur, gdzie Jahwe przemówił do Abrahama, uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z historią tego miejsca i dowiedzieć się jak funkcjonowali jego mieszkańcy; przebywać w odbudowanym Domu Abrahama oraz wysłuchać relacji świadków pobytu w Ur
Papieża Franciszka. Delegacja dokonała również wizytacji budowy centrum pielgrzymkowego, które w niedalekiej przyszłości będzie stanowiło bazę dla ruchu turystycznego w tym miejscu. Na wszystkich duże wrażenie zrobił kościół pw. Św.
Abrahama, który jeszcze w bieżącym roku ma zostać konsekrowany i służyć pielgrzymom z całego świata.

 


W Bagdadzie ks. abp odprawił dwie Msze Św. w Katedrze Matki Bożej Zbawienie. Kościół ten, w 2010 roku był miejscem ataku terrorystycznego. Terroryści wtargnęli do świątyni w czasie niedzielnej mszy świętej i w ciągu kilku godzin zabili 46 osób, w tym dwóch kapłanów
i jedno dziecko nienarodzone. Wszystkie ofiary zamachu mają być wkrótce ogłoszone błogosławionymi. W podziemiach katedry, miejscu spoczynku zamordowanych kapłanów, Papież Franciszek modlił się na indywidualnym czuwaniu w czasie swojej pielgrzymki do Iraku.

 

Kulminacyjnym punktem wyprawy był wyjazdu na północ Iraku: do Mosulu i Erbilu, gdzie delegacja została przyjęta przez kard. Louis’a Raphael’a Sako. Kardynał omówił sytuację chrześcijan w Iraku na tle ostatnich dwudziestu lat oraz bieżącej sytuacji politycznej w samym Iraku oraz całym regionie. Nie szczędził słów krytyki zarówno lokalnym, jak i zagranicznym politykom. Kardynał podkreślił, że najważniejsz rzecz jakiej potrzebują chrześciajnie iraccy, to wsparcie duchowe i psychiczne oraz fizyczna obecność przy nich na miejscu. Członkowie delegacji przedstawili kardynałowi cele pobytu. Kardynał wysłuchał prezentacji na temat projektu stowarzyszenia Comunita Regina della Pace, który jest realizowany na wszystkich kontynentach. Członkowie delegacji uzyskali od kardynała zgodę na prowadzenie dalszych rozmów zmierzających do umiejscowienia w Iraku jednej z kaplic modlitw o pokój z ołtarzem adoracji

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sondaż na dwa tygodnie przed wyborami. Tak prognozuje się nam przyszłość Europy

    Polscy politycy emocjonują się głównie krajowymi sondażami, ale wynik polskich wyborów będzie miał zaledwie kilku procentowy wpływ na to jak będzie wyglądał układ w Parlamencie Europejskim, bowiem wybieramy jedynie 53 przedstawicieli z ponad 700. Przyjrzyjmy się zatem dzisiejszemu sondażowy Politico.

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

Wiadomości z regionu