Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPKP przywróci stację kolejową w Fordonie. Tylko ta linia kolejowa jest przez organizatora przewozów traktowana po macoszemu

PKP przywróci stację kolejową w Fordonie. Tylko ta linia kolejowa jest przez organizatora przewozów traktowana po macoszemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 luty 2024 00:25

PKP PLK podpisały wartą około 40 mln zł umowę na modernizację układu kolejowego w Fordonie – przystanek Bydgoszcz Fordon po przebudowie stanie się znowu stacją kolejową (został on zdegradowany w 1997 roku do roli przystanku), powstanie też nowy przystanek Stary Fordon oraz mijanka, która pozwoli zwiększyć przepustowość linii Bydgoszcz Wschód – Fordon – Kowalewo Pomorskie. Inwestycje te na pewno poprawią możliwości infrastrukturalne w Fordonie – żeby to jednak miało sens muszą jeździć pociągi.

Obecnie po tej trasie jeździ Arriva, w rozkładzie jazdy mamy 6 pociągów dziennie – nie sprawia to na pewno, że kolej jest atrakcyjną formą skomunikowania Fordonu z centrum Bydgoszczy. W ostatnich latach linia ta była zamykana na kilka tygodni, gdy Urząd Marszałkowski uznał, że taniej wyjdzie zastąpić kolej autobusami. Były też w ostatniej dekadzie plany, aby całkowicie zlikwidować na tej trasie ruch pasażerski. Zatem za inwestycjami musi też iść zmiana podejścia co do przewozów na tej linii przez organizatora.

 

W dzielnicy, w sąsiedztwie wiaduktu przy ul. Fordońskiej, powstanie nowy przystanek z dwoma peronami o roboczej nazwie Bydgoszcz Stary Fordon, który zwiększy dostęp do kolei w tej części miasta. - informuje PKP PLK o założeniach swojej inwestycji - odniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowo – drogowych: na drodze wojewódzkiej 551 w miejscowości Dąbrowa Chełmińska oraz na drodze krajowej nr 80 w miejscowości Strzyżawa. Na obu przejazdach zostaną zabudowane nowe urządzenia przejazdowe – rogatki i sygnalizatory. Zmodernizowane zostanie również przejście dla pieszych w sąsiedztwie stacji Bydgoszcz Fordon, gdzie zabudowane zostaną rogatki. Wyremontowany zostanie wiadukt kolejowy przy stacji Bydgoszcz Fordon.

Zakończenie prac planuje się do połowy 2026 roku.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu