Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojewoda powołał zespół doradczo-ekspercki w temacie Zachemu

Wojewoda powołał zespół doradczo-ekspercki w temacie Zachemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 luty 2024 06:25

Wojewoda Michał Sztybel chce się włączyć w rekultywację terenów skażonych przez dawne zakłady chemiczne Zachem, głównie w ramach wsparcia Miasta Bydgoszczy w realizacji specustawy, którą uchwalił parlament w poprzedniej kadencji.

- Zespół został powołany po to, aby rząd mógł aktywnie pomagać samorządom. Nie może być tak,  że w poprzedniej kadencji przygotowano ustawę, która nakłada wyłącznie obowiązki, nie zapewniając finansowania. Administracja rządowa będzie w pełni wspierała miasto Bydgoszcz w rozwiązaniu problemu Zachemu – wyjaśnia wojewoda Michał Sztybel.

 

Zespół miałby z jednej strony koordynować współpracę różnych instytucji, ale też monitorować potencjalne zagrożenia dla zdrowia mieszkańców oraz pomagać w pozyskaniu funduszy na rekultywację. Bez sfinansowania tego zadania przez państwo nie uda się bowiem rozpocząć skutecznej remediacji.


Specustawa przygotowana przez rząd PiS może pomóc rozwiązać problem, ale poprzedni rząd nie zapewnił źródła finansowania dla tego zadania, co jest dzisiaj dużym wyzwaniem.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu