Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica Bruskiemu przestała być potrzebna

Lewica Bruskiemu przestała być potrzebna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 luty 2024 10:07

Historia koalicji PO-SLD(Nowa Lewica) sięga 2010 roku, wcześniej był czas za prezydenta Dombrowicza, że PO z PiS-em nie chciało dopuścić przedstawiciela lewicy do prezydium Rady Miasta. Z kadencji na kadencję znaczenie lewicy zaczęło jednak spadać, dzisiaj w środowisku Koalicji Obywatelskiej słyszy się nawet głosy – jakim prawem Nowa Lewica ma mieć wiceprezydenta?

 

Gdy w 2010 roku rządy objął Rafał Bruski Platforma Obywatelska miała podobną liczbę radnych co PiS, wejście w koalicję z SLD było konieczne dla uzyskania większości. W tamtym okresie PO oddała SLD nawet dwóch wiceprezydentów, do tego dwóch wiceprzewodniczących Rady Miasta.

 

W 2014 roku SLD wystawiło co prawda kandydata na prezydenta, ale wyglądało to już tak, że było to bardziej proforma, a PO z SLD byli już dogadani na koalicję. Po tych wyborach SLD przypadł już jednak tylko jeden wiceprezydent.

 

W roku 2018 lewica podeszła podobnie jak w 2014 roku, w rezultacie kandydatka lewicy uzyskała bardzo słaby wynik, Rafał Bruski wygrał w pierwszej turze, a SLD przypadły zaledwie 4 mandaty radnych – do końca tej kadencji klub ten skurczy się do 3 po odejściu Ireneusza Nitkiewicza. Lewica utrzymała jednak wiceprezydenta, choć KO mogłaby rządzić samodzielnie.

 

Nowa Lewica po wyborach, które odbędą się za kilka tygodni chciałaby zachowania status quo, a z powodu tego, że notowania są słabe i nie ma pewności, że uda się wprowadzić choć jednego radnego, to liczono na wspólną listę z Koalicją Obywatelską, Nowa Lewica była gotowa nawet nie wystawiać kandydata na prezydenta, co byłoby na rękę prezydentowi Rafałowi Bruskiemu. W ubiegłym tygodniu negocjacje na szczeblu ogólnopolskim jednak zostały zerwane przez Koalicję Obywatelską. Również wśród bydgoskich radnych można odczuć wrażenie, że Nowa Lewica nie jest potrzebna jako koalicjant. Są też głosy, że dlaczego Inicjatywa Polska albo Nowoczesna, które tworzą KO nie mają wiceprezydenta, a Nowa Lewica ma? Najbliższe tygodnie pokażą jaka będzie przyszłość Nowej Lewicy, od której coraz częściej dystansuje się też lewicowa partia Razem.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu