Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKPEC nie chce udzielić radnemu informacji o zleceniach dla jednego podmiotu

KPEC nie chce udzielić radnemu informacji o zleceniach dla jednego podmiotu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 luty 2024 00:54

Jednym z ustawowych zadań radnych jest kontrolowanie także spółek komunalnych – radny Szymon Róg od października domaga się ujawnienia zestawienia zleceń jakie udzielało Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej trzem firmom, które łączy to samo nazwisko w nazwie. KPEC do dzisiaj jednak wzbrania się z udzieleniem informacji publicznej.

Sprawa zaczęła się latem, wówczas radny Szymon Róg wystąpił do prezydenta z interpelacją o zestawienie zleceń awaryjnych prac ciepłowniczych w latach 2020 i 2021. Radnego po przeanalizowaniu odpowiedzi zaciekawiło, że trzy podmioty dostawały najbardziej kosztowne naprawy – Sprawiło to, że chciałem bliżej się przyjrzeć zleceniom dla tych podmitoów – wyjaśnia nam radny.

 

W październiku radny wystąpił z kolejną interpelacją, w tym razem o wykaz zleceń za lata 2020-2023, ale dla konkretnych podmiotów. Prezydent Rafał Bruski odmówił udzielenia informacji – Informacje, o które Pan wystąpił stanowią tajemnice przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – odpowiedział prezydent, warunkując udzielenie informacji wykazaniem przez radnego celu pozyskania tych danych.

 

W styczniu radny ponowił interpelację przedstawiając argumentację prawną, że spółka komunalna nie może zasłaniać się przed radnym tajemnicą przedsiębiorstwa. Argumentował to wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 26 lutego 2010 roku z którego wynika, że informacje o zagospodarowaniu majątku publicznego stanowią informację o sprawach publicznych, która powinna być jawna.

 

KPEC zmienia strategię

Ze stanowiska KPEC-u z 30 stycznia wynika, że spółka już nie polemizuje z radnym w temacie takim, iż jest to tajemnica przedsiębiorstwa. Tym razem KPEC wskazuje natomiast, że zestawienie umów jakiego oczekuje radny to jest informacja przetworzona, która od spółki wymagałoby oddelegowania specjalnie pracownika – Dopiero po przekonującym uzasadnieniu takiego interesu publicznego Spółka będzie zobowiązana do jej udzielenia – odpowiada KPEC.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu