Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzybka kolej miała omijać Bydgoszcz szerokim łukiem, a były prezydent czerpał ogromne apanaże

Szybka kolej miała omijać Bydgoszcz szerokim łukiem, a były prezydent czerpał ogromne apanaże

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 kwiecień 2024 00:11

Według koncepcji poprzedniego rządu szybka kolej, czyli taka powyżej przynajmniej 250 km/hw miała być doprowadzona do okolic Włocławka, z Bydgoszczy trzeba by najpierw zatem dojechać około 100 km. W latach 2020-2021, gdy przyjęto te niekorzystne dla Bydgoszczy przebiegi, w kujawsko-pomorskim spółkę CPK reprezentował radny Konstanty Dombrowicz, były prezydent Bydgoszczy. Newsweek ujawnił w tym tygodniu apanaże, jakie z tego tytułu uzyskał.

Konstanty Dombrowicz w latach 2020-2021 miał zarobić 221 tys. zł. Co daje gdyby przeliczać to na miesiąc 9 tys. zł miesięcznie. Dombrowicz zarabiał te pieniądze prowadząc usługi doradcze dla CPK w ramach działalności gospodarczej, co wygląda dość nietypowo. To nie były jednak jego jedyne dochody – w tych latach dostawał ponad 70 tys. zł emerytury, do tego prawie 30 tys. zł diety radnego i kilkanaście tysięcy z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

 

Dombrowicz radnym wojewódzkim będzie do końca kwietnia, gdyż nie został wybrany przez bydgoszczan na kolejną kadencję.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu