Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Bydgoszcz z prawami miejskimi to największe dokonanie króla Kazimierza III Wielkiego?

Czy Bydgoszcz z prawami miejskimi to największe dokonanie króla Kazimierza III Wielkiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 kwiecień 2024 21:30

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki przebywając w Brześciu Kujawskim nadał Bydgoszczy prawa miejskie – z tego powodu w piątek świętować będziemy 678 urodziny Bydgoszczy. Co roku z tej okazji odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta – w tym roku zorganizowana już dzień wcześniej w nowym miejscu – bo w Teatrze Kameralnym.

W przemówieniach rozpoczynających uroczystą sesję była mowa o inwestycji wodociągowej, która przez ostatnie miesiące dała się chyba wszystkim bydgoszczanom odczuć, ale też z małym przymrużeniem oka dywagacje, czy król Kazimierz swoją wielkość zawdzięcza temu, że wyróżnił Bydgoszcz. Zaczęło się jednak od uroczystego wprowadzenia sztandaru miasta i odegraniu Hejnału Bydgoszczy.

 

- Urodziny Miasta Bydgoszczy to doskonała okazja, aby podsumować co się wydarzyło w ostatnim roku. Jakie Bydgoszcz odniosła sukces, czego doświadczyła, jak ten ostatni rok wyglądał dla mieszkańców Bydgoszczy – mówiła przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, która wywołała temat inwestycji wodociągowej - Bydgoszcz pokazała, że potrafi sobie radzić w sytuacjach trudnych i zaskakujących – mam tu na myśli inwestycję, która była rozłożona na kilka lat i musieliśmy ją wykonać w bardzo przyśpieszonym tempie. To pokazuje, że w sytuacjach kryzysowych potrafimy sobie radzić.

 

Matowska wspomniała jednak, że ważna była cierpliwość mieszkańców, którzy odczuli prowadzenie tej inwestycji na własnej skórze - Bydgoszcz pokazała swoją cierpliwość i tu ukłony dla mieszkańców, którzy przetrwali razem z miastem ten trudny moment.

 

Prezydent Rafał Bruski podkreślił, że Bydgoszcz to miasto założone przez króla Kazimierza III Wielkiego, które najbardziej wyraziście się rozwinęło - Dumnie spoglądający na nas Kazimierz III Wielki założył kilkadziesiąt miast, wśród tych miast oczywiście Bydgoszcz, która tą szansę w największym stopniu wykorzystała i to jest zasługa dla tych, którzy przez te wiele lat o Bydgoszcz dbali.

 

Poseł Włodzisław Giziński zażartował nawet, że być może króla Kazimierza nazywamy Wielkim właśnie z powodu tego dokonania - 678 lat temu Kazimierz Wielki – ten przydomek zresztą przyznano mu w związku z przyznaniem praw miejskich Bydgoszczy.

 

Piszemy o tym wszystkim z lekkim przymrużeniem oka, bo zapewne nawet gdyby ten władca Bydgoszczy wtedy nie założył, to nasze miasto z powodu swojego potencjału i tak by się rozwijało, być może trochę wolniej. Nie mniej jednak kiedy jak nie w urodziny Bydgoszczy możemy sobie pozwolić na taką megalomanię.

 

Urodziny Bydgoszczy to także okazja do wręczenia wyróżnień – medalem prezydenta Bydgoszczy wyróżniono malarza Ignacego Bullę, który namalował portrety wiszące w ratuszu, honorowych obywateli Bydgoszczy. Laurem Andrzeja Szwalbego kapituła wyróżniła Marzenę Matowską, wieloletnią dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, za całokształt aktywności. Laur Mariana Rejewskiego dla docenienia osób przed 40. rokiem życia przyznano raperowi Biszowi, czyli Jarosławowi Jaruszewskiemu.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu