Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie manipulujmy wynikami wyborów poprzez sondaże

Nie manipulujmy wynikami wyborów poprzez sondaże

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 listopad 2014 15:25

We wtorek na łamach Expressu Bydgoskiego mają się ukazać sondaże przedwyborcze dla Bydgoszczy. Zapoznać się z nimi można na stronie internetowej Radia PiK. Co rzuca się w oczy - to dość mała liczba respondentów oraz próba zbudowania przeświadczenia wśród wyborców, że liczy się tak naprawdę tylko dwójka kandydatów – Rafał Bruski i Konstanty Dombrowicz.

 

Autorem sondażu jest Wyższa Szkoła Gospodarki. Dowiadujemy się z niego, że na Rafała Bruskiego zagłosować chce 47% badanych, na Konstantego Dombrowicza 23%. Pozostali kandydaci nie przekraczają 10%. Trzeci wynik uzyskuje Marcin Sypniewski, czwarty Małgorzata Stawicka, przed Markiem Gralikiem. Najgorzej wypada kandydatka SLD Anna Mackiewicz, która nie uzyskuje nawet 4% poparcia i Piotr Cyprys z Metropolii Bydgoskiej – 1,6%.

 

Osoba zapoznająca się z tym badaniem może odnieść wrażenie, że głosy mogące wpłynąć na cokolwiek to są oddawane na Bruskiego lub Dombrowicza, zaś głosowanie na kandydatów poniżej 5% poparcia to zmarnowany głos. Tak jednak przecież nie jest, gdyż 16 listopada idziemy do urn po to, aby większość zdecydowała. Większością nie jest na pewno jednak grupa 380 respondentów.

 

Publikacja tego typu treści na niecałe 2 tygodnie przed wyborami nie jest zatem zbyt odpowiedzialna, gdyż jest to w pewnym próba wpłynięcia na wyborców poprzez manipulację. Czemuś takiemu Portal Kujawski się stanowczo sprzeciwia.

 

Na Rafała Bruskiego wygrywającego w tym sondażu zagłosowało zaledwie 179 osób, to trochę mało, aby mówić o 47% poparciu.

 

Publikowanie sondaży w okresie wyborczym jest już manipulacją i powinno być zabronione. Sondaże, pomijam już nawet, czy rzetelnie robione, czy nie, zniechęcają ludzi do głosowania na mniejsze partie, z których programem się zgadzają, na rzecz dużych, mających – według sondaży – większe szanse prof. Maria Szyszkowska.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu