Jesteś tutaj: HomeBydgoszczStudenci kognitywistyki opracowali sondaż uliczny

Studenci kognitywistyki opracowali sondaż uliczny

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 listopad 2014 00:55

Z sondażu opracowanego na grupie tysiąca respondentów metodą wywiadu ulicznego wynika, że największym poparciem cieszy się prezydent Rafał Bruski, ale jego poparcie wynosi zaledwie 19%. Sondaż ten zrealizowano na grupie tysiąca respondentów.

Drugi wynik uzyskuje, co może być dla wielu pewnym zaskoczeniem, Małgorzata Stawicka na którą głosować chce 16% respondentów, trzeci jest zaś Marek Gralik z poparciem 10%. Tuż po za podium plasuje się Piotr Cyprys z Metropolii Bydgoskiej z poparciem rzędu 8%. Konstanty Dombrowicz cieszy się poparciem 6% badanych, zaś Anna Mackiewicz i Marcin Sypniewski uzyskują po 4% poparcia. Mariusz Nowowiejski ma zaledwie 1% poparcia.

 

Co ciekawe 9% badanych nie zamierza w ogóle pójść na wybory, zaś 23% nie wie jeszcze na kogo zagłosuje.

 

Badanie przeprowadzali studenci kognitywistyki UMK pod przewodnictwem Malwiny Witkowskiej. Wywiady uliczne przeprowadzane były w okresie 27 października – 4 listopada, z wyłączeniem dni świątecznych.

 

Najczęściej padające opinie – dlaczego badani nie chcą iść na wybory to:

- Brak odpowiedniego kandydata

- W tym mieście i tak się nic nie zmieni

- Wszyscy są tacy sami

- To nic nie zmieni, rządzi wciąż ta sama ekipa

- Mam inne plany

 

Od redakcji:

Jesteśmy przeciwnikami publikacji sondaży przedwyborczych, gdyż one w pewnym sensie mogą wpływać na decyzję wyborców. Wyborcy widząc bowiem, że w grze liczą się tylko wybrani kandydaci, mogą uznać, że głosowanie na innych to zmarnowanie swojego głosu, co jest oczywiście nie prawdą, gdyż ostateczny sondaż to właśnie pójście 16 listopada na wybory.

 

Opublikowany w poniedziałek sondaż, który dość popularny był w mediach, przeprowadzony na dość małej grupie respondentów, może właśnie tak niekorzystnie wpływać na wyniki wyborów. Stąd też uznaliśmy za zasadne pokazanie także innego sondażu, w naszej opinii bardziej profesjonalnego, z którego wynika zupełnie co innego.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu