Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDumnie uczcijmy 95 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Dumnie uczcijmy 95 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 styczeń 2015 00:17

Data 20 stycznia dla Bydgoszczy jest szczególna, bowiem tego dnia po ponad wieku pruskiej niewoli nasze miasto wróciło do polskich korzeni. W przyszły wtorek weźmy udział w uroczystościach rocznicowych.

Planu wtorkowych uroczystości na chwilę obecną jeszcze nie znamy. W imieniu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy możemy już Państwa zaprosić na niedzielne spotkanie patriotyczne pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Seminaryjnej.

 

20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który stanął 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiegozaprasza prezes TMMB Jerzy Derenda.

 

Pomnik ten został zniszczony w październiku 1939 przez Niemców, którzy chcieli zademonstrować w ten sposób Polakom że dla nich nie ma już żadnej nadziei. Dzięki staraniom TMMB pomnik udało się ponownie odsłonić w czerwcu 2010 roku.

 

Niedzielne uroczystości rozpoczną się mszą o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętej Trójcy, będącej podziękowaniem za odzyskanie niepodległości z udziałem orkiestry dętej. O godzinie 13:00 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem.

 

TMMB zaprasza mieszkańców i poczty sztandarowe do udziału w tym wydarzeniu.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sondaż na dwa tygodnie przed wyborami. Tak prognozuje się nam przyszłość Europy

    Polscy politycy emocjonują się głównie krajowymi sondażami, ale wynik polskich wyborów będzie miał zaledwie kilku procentowy wpływ na to jak będzie wyglądał układ w Parlamencie Europejskim, bowiem wybieramy jedynie 53 przedstawicieli z ponad 700. Przyjrzyjmy się zatem dzisiejszemu sondażowy Politico.

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

Wiadomości z regionu