Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2012 w skrócie

Rok 2012 w skrócie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 30 grudzień 2012 15:36

Przed nami ostatnie godziny roku 2012. Czym żyła Bydgoszcz w tym czasie? Jakie wydarzenia działy się nad Brdą, którymi żyła cała Polska? Zapraszamy do naszego podsumowania roku.

Nie dla ACTA

Nie dla ACTA – skandowało kilka tysięcy młodych ludzi. Największa manifestacja bydgoska przeciwko planom podpisania tego międzynarodowego porozumienia przyciągnęła około 2 tysięcy osób. Temat ACTA pokazał, że młodzi ludzie potrafią się zmobilizować i tłumnie wyjść na ulicę. Polski rząd ostatecznie ACTA nie ratyfikował.

 

Spalarnia i ustawa śmieciowa

W styczniu rozpoczęła się także dyskusja na temat budowy spalarni śmieci. Przeciwko tej inwestycji występowali ekolodzy i część polityków SLD, w ich opinii tak rozbudowana instalacja Bydgoszczy nie jest potrzebna , a zadłuży miasto na długie lata.

 

Od 1 stycznia 2013 za odbiór śmieci od mieszkańców będą odpowiadać gminy. Z tego powodu kilka dni temu Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła wysokość stawek jakie będą płacić mieszkańcy od 1 lipca 2013 roku. Bydgoszczanie zapłacą 25 złotych od domownika. Chyba, że będzie on segregował odpady, wtedy stawka będzie o połowie niższa.

 

Stolicą metropolii tylko Bydgoszcz

Luty dość decydowanie rozpoczęli bydgoscy posłowie, którzy na konferencji prasowej ponad podziałami politycznymi powiedzieli jasno, że stolica przyszłej metropolii powinna być w Bydgoszczy.

 

W marcu przy okazji wizyty w Bydgoszczy Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, bydgoskie młodzieżówki przekazały wspólne wystąpienie, w którym domagają się uwzględniania interesów największego miasta w regionie.

 

Kolejnym etapem dyskusji metropolitarnej w roku 2012 były konsultacje nad Zieloną Księgą Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Na apel prezydenta Rafała Bruskiego samorządowcy i organizacje społeczne z naszego województwa dość aktywnie wzięły udział w tych konsultacjach. Efektem tego stało się także to, że z perspektywy Warszawy zauważono, że Bydgoszcz ma zupełnie inne priorytety niż przedstawia to Urząd Marszałkowski w Toruniu.

 

W listopadzie z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wyszedł sygnał, że resort póki co nie będzie zainteresowany tworzeniem metropolii. Z naszych informacji wynika, że efekt konsultacji nad Zieloną Księgą ma zostać opublikowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w połowie stycznia.

 

Strategia rozwoju regionu

W połowie roku sejmik rozpoczął pracę nad strategią rozwoju województwa 2020. Do konsultacji zaproszono samorządy, aby zgłosiły dla siebie zadania priorytetowe. W Bydgoszczy postanowiono przygotować wspólne zestawienie dla całego Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego (w jego skład wchodzi między innymi: Złotniki Kujawskie, Mrocza, Nakło, Szubin, Solec Kujawski, Koronowo). Do 15 stycznia 2013 roku swoje uwagi mogą składać także mieszkańcy.

 

Rolnicy okupowali Urząd Wojewódzki

Raczej nikt nie spodziewał się, że uroczystości rocznicowe Bydgoskiego Marca 81 zakończą się ponad tygodniową okupacją Urzędu Wojewódzkiego przez rolników. Chłopi domagali się rzeczowej rozmowy ministrem rolnictwa, by ten pomógł im w związku z klęskami żywiołowymi jakie w szczególności uderzyły nasze województwo.

 

Podpisano porozumienie, które pozwoliło na zakończenie protestu. W czerwcu rolnicy na dwa dni zablokowali ulicę Jagiellońską w Bydgoszczy, gdyż w ich opinii ministerstwo nie wywiązywało się z obietnic.

 

Zatrzymanie papieża

1 maja obchodziliśmy Święto Flagi Rzeczypospolitej oraz I rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Kibice Zawiszy postanowili uczcić to rozkładając na alejach jego imienia wizerunek błogosławionego. Spotkało się to z interwencją policji, która zatrzymała na kilka godzin kibiców, którzy zostali poddani osobistej rewizji. Wizerunek papieża na kilkanaście dni został zatrzymany.

 

W tej sprawie interweniowali posłowie, a sprawa trafiła nawet na posiedzenie Sejmu.

 

Chcieli zlikwidowania Straży Miejskiej

Z inicjatywy Nowej Prawicy w Bydgoszczy przeprowadzono akcję referendalną, której celem było zlikwidowanie Straży Miejskiej w naszym mieście. Podpisów zabrakło niewiele, ale sukcesem stało się to, że wiele środowisk oraz samorządowcy zauważyli, że ta formacja nie funkcjonuje jak należy. Zbyt dużo uwagi poświęca na karaniu mandatami, a mniej już na kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w mieście.

 

Polska – RPA jednak nie w Bydgoszczy

Bydgoski stadion Zawiszy miał być gospodarzem meczu reprezentacji Polski przeciwko Republice Południowej Afryki. Wokół tego tematu od razu rozgorzała polityczna burza. I stało się, decyzją wojewody mecz ten w naszym mieście nie mógł zostać rozegrany.

 

Upadek Zachemu

27 grudnia rozpoczęto wręczanie pracownikom Zachemu wypowiedzeń umowy o pracę. Upada jedna z przemysłowych wizytówek Bydgoszczy. Niepewny los jest także fabryki obrabiarek oraz Formetu. Sprawi to, że w roku 2013 w Bydgoszczy przyjdzie nam się zmierzyć w szczególności z problemem bezrobocia.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu