Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowy Jedwabny Szlak szansą dla Wisły

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla Wisły

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 luty 2016 17:01

W listopadzie w Chińskiej Republice Ludowej gościł prezydent Andrzej Duda. Podczas tej wizyty zawarto memorandum o współpracy w ramach inicjatywy ,,Jeden Pas i Jeden Szlak”. Dla Chin będzie to priorytetowy projekt gospodarczy, który może przynieść wiele korzyści również Polsce. Coraz śmielej mówi się inwestycjach w Wisłę.

W czwartek swoją działalność zainauguruje Parlamentarny Zespół ds. Narodowego Programu Rewitalizacji, Rozwoju i Wykorzystania Potencjału Gospodarczego Polskich Rzek, zainicjowany przez posła Pawła Skuteckiego, we współpracy z naukowcami z UKW. Zapewne będzie mowa o większym lobbingu politycznym na rzecz dróg wodnych E-40 i E-70, które krzyżują się w Bydgoszczy.

 

Obecnie zauważyć można, iż główny nacisk kładziony jest na drogę wodną E-30, która przebiega przez Szczecin – Wrocław a następnie przez Czechy w kierunku Dunaju. Szacuje się potrzeby finansowe dla Odry na terenie Polski na ok 40 mld zł. Znacznie gorzej wygląda sprawa Wisły, gdzie potrzeby wynoszą prawie 200 mld zł. W tym momencie zatem wydaje się to zadanie na kilka dekad. Bez budowy stopni wodnych trudno będzie jednak mówić o jakimkolwiek znaczeniu drogi wodnej E-40.

 

Szansą inwestycje chińskie

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z samorządowcami prowadzi obecnie prace nad ,,Programem rozwoju polskich dróg wodnych”, który będzie uzupełnieniem dla Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku, z perspektywą do 2030 roku. Uczestniczy w nich przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Rafał Piasecki.

 

- Jeżeli mowa o drodze wodnej E-40, to za najważniejsze dwa miasta traktuje się Warszawę i Bydgoszcz – wyjaśnia nam Piasecki. Radny przyznaje, iż jedną z koncepcji przyśpieszenia rewitalizacji Wisły jest współpraca z Chinami w ramach inicjatywy ,,Jeden Pas i Jeden Szlak”.

 

Do współpracy z Chinami chce wejść Białoruś i Ukraina, a przez te państwa droga wodna E-40 również przebiega, co zwiększa tylko szansę. Finansowo inwestycje w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku ma wspierać Azjatycki Bank Inwestycyjny (AIB) i Bank Rozwoju BRICS. W jednej z wypowiedzi chiński premier Li Keqiang zapowiedział, iż kraje Europy Środkowej mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania.

 

Temat rewitalizacji drogi wodnej E-40 we współpracy z Chinami jest obecnie wstępną koncepcją, być może odbywałoby się to w ramach polsko-chińskiego konsorcjum lub z udziałem również chińskiego kapitału prywatnego.

 

- Bydgoszcz może stać się małym Hamburgiem – przyznaje Piasecki. Budowa stopni na Wiśle byłaby bowiem dla naszego regionu wielkim projektem cywilizacyjnym.

 

Takie rozwiązanie może być jednak oprotestowywane przez Niemcy, gdyż dzięki Wiśle towary trafiałyby do portu morskiego w Gdańsku, na czym straciłby Hamburg. Analitycy podkreślają jednak zgodnie, iż za Polską przemawia lepsze położenie geograficzne.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu