Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMaj z koncertami ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości

Maj z koncertami ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości

Napisane przez  TMMB / Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 maj 2016 14:35

Jutro (3 maja) rozpoczną się VI Koncerty Maryjne z Różą. W tym roku będą one wyjątkowe z racji przypadającej 29 maja 50-tej rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

VI Koncerty Maryjne z Różą odbędą się w dniach 3-31 maja 2016 r. w 50 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej z Różą zwanej Matką Bożą Pięknej Miłości i 1050-lecie chrztu Polski. Koronę na skronie Matki Bożej nałożył 29 maja 1966 roku Prymas kard. Stefan Wyszyński Organizatorem koncertów jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego, Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią Katedralną pw. św. św. Marcina i Mikołaja.

Koncertować będą renomowane zespoły wyższych uczelni, szkół muzycznych Bydgoszczy, regionu i kraju, chóry osiedlowe i parafialne mające w swoim dorobku repertuar Maryjny. Są to znane chóry, by wspomnieć choćby o obsypanych nagrodami: Chórze Collegium Medicum UMK pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego, Chórze Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją dr. Benedykta Odyi, Żeńskim Zespole Wokalnym „Sigma” Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w Bydgoszczy, Chórze Kameralnym „Akolada” pod dyrekcją dr. hab. Renaty Szerafin-Wojtowicz z Bydgoskiej Szkoły Wyższej czy „Scholi” Wyższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją dr Katarzyny Szewczyk. Wystąpią też inne znakomite chóry: Męski Zespół Chorałowy pod dyr. prof. Mariusza Kończala, zespoły muzyczne, jak złożone z muzyków FP i Opery Nowa, Jolanta Wagner - solistka Opery Nova znana ze znakomitej kreacji Halki i solistka - Beata Bobińska, Mariola Rybicka-Miccio koncertująca we Włoszech i Niemczech, współpracująca z zespołem Europa chor/Akademie w Bremie. W koncertową panoramę wpiszą się też najbardziej uzdolnione absolwentki Akademii Muzycznej i Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, zespoły szkolne, znane chóry parafialne:„Exsultate Deo” pod dyrekcją doc. dr. Romualda Rajsa czy najstarsze osiedlowe, np. „Harmonia” pod dyrekcją Aleksandry Krupińskiej i „Dzwon” pod dyrekcją Agnieszki Jędrzejewskiej-Stachury. Koncerty odbywać się będą w rekordowej obsadzie sięgającej blisko tysiąca chórzystów, solistów i zespołów muzycznych.

 

Ramę stanowić będą koncert inauguracyjny i koncert finałowy w wykonaniu renomowanych zespołów. 3 maja wystąpi kwintet dęty blaszany „Triumphal Brass Kwintet” złożony z muzyków bydgoskich instytucji muzycznych. 31 maja z koncertem finałowym „Zapomniane Skarby Kapeli Rorantystów – Pieśni Maryjne” w dniu 31 maja wystąpi Zespół Męski Gregorianum, który zaprezentuje kompozycje należące do repertuaru krakowskiej Kapeli Rorantystów, zespołu działającego na Wawelu od 1543 roku. Pierwszy raz odgrywany będzie Hymn Koncertów Maryjnych z Różą do słów bydgoskiego poety Leszka Łęgowskiego z melodią Marcina Gumieli należącego do kompozytorów młodego pokolenia z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


Koncerty przyjęły formułę przeglądu dorobku muzycznego. Towarzyszyć im będą pieśni w kościołach współorganizowane przez poszczególne parafie. Uczestnikom wręczane zostaną dyplomy i laury koncertów, jubilatom - specjalne patery, a wszystkim kwiaty. Patronat nad koncertami obejmuje Narodowe Centrum Kultury w Warszawie oraz ks. bp Jan Tyrawa ordynariusz Diecezji Bydgoskiej.

 

Koncerty odwołują się do przedwojennych tradycji repertuarowych mniej znanych, choć wybitnych kompozytorów koncertów organizowanych w Katedrze. Ich wielkim walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych szczególnie młodych wykonawców. Koncerty umożliwiają prezentację dorobku artystycznego nie tylko wybitnych solistów, wokalistów, muzyków ale także zespołów amatorskich popularyzujących kulturę muzyczną z małych osiedli Bydgoszczy. Przybliżają szczytne tradycje Bydgoszczy – dawny Hejnał miasta odgrywany w maju z dzwonnicy Katedry (obok Hejnału z wieży Klarysek), jest jedną z atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Pozwalają na wyeksponowania piękna architektonicznego bydgoskiej Katedry, najstarszej zachowanej świątyni miasta i jej niezwykłych walorów akustycznych. Każdemu koncertowi towarzyszy przekaz historyczny poświęcony zabytkom Katedry. Koncerty uświadamiają wszystkim jak pilna jest potrzeba propagowania piękna śpiewu chóralnego i chórów, które niestety kurczą się i znikają z krajobrazu patriotycznej Polski.

 

VI Koncerty Maryjne z Różą są bezpłatne. Uczestnikami mogą być wszyscy, którzy kochają piękno koncertów muzycznych i chóralnych, w tym liczni turyści oraz młodzież uzdolniona muzycznie, zwłaszcza uczniowie szkół muzycznych i studenci Akademii Muzycznych. Szczegóły m.in. na stronie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy: www.tmmb.pl, stronie internetowej Urzędu Miasta Bydgoszczy: www.bydgoszcz.pl, Portalu Kujawskim, miast uczestników koncertów, „Przewodniku Katolickim” i w mediach.

 

Pierwszy koncert odbędzie się we wtorek 3 maja po Mszy Świętej o godzinie 18:30. Wystąpi kwintet dęty blaszany ,,Triumphal Bass Quintet” z solistką Beatą Bobińśką (sopran). Tego dnia usłyszymy również po raz pierwszy Hymn Koncertów Martyjnych Leszka Łęgowskiego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu