Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Flaga jest symbolem niepodległego państwa polskiego”

,,Flaga jest symbolem niepodległego państwa polskiego”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 maj 2016 16:10

Na Placu Wolności w Bydgoszczy odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą. Wicewojewoda Józef Ramlau przekazał uroczyście będącą symbolem polskiej państwowości biało-czerwoną flagę komendantowi Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Ukształtowała się bowiem w naszym województwie tradycja, iż wojewoda co roku przekazuje barwy narodowe przedstawicielowi jednej z formacji mundurowych.

- Z dumą i wzruszeniem obchodzimy dzisiaj Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Towarzyszące nam od wieków barwy narodowe są jakże bliskie sercu każdego Polak. Biel i czerwień były obecne na chorągwiach polskiego rycerstwa już od średniowiecza, pochodzą od naszego herbu: górny biały pas flagi oznacza Orła Białego, a dolny czerwony tarczę herbową – mówił wicewojewoda Józef Ramlau - Dzisiaj w sposób szczególny oddajemy honory naszej fladze narodowej. Ona jest bowiem jednym z symboli niepodległego państwa polskiego, którego dumnymi obywatelami jesteśmy. Biel i czerwień wyróżniała polskiego od początków naszej państwowości, ale dopiero od powstania listopadowego Sejm uznał, że kolor biały i czerwony, będzie jednolitą oznaką, pod którą winni się łączyć wszyscy Polacy. Od tej pory te ukochane i wyrazisty barwy połączyły Polaków w sposób szczególny.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej ustanowił Sejm w 2004 roku. Dzień 2 maja ma budować w nas dumę z historii i symboli narodowych. Nie jest on dniem wolnym od pracy.

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu