Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPalikot przegrywa w sprawie krzyża, na UKW dyskusja wróci?

Palikot przegrywa w sprawie krzyża, na UKW dyskusja wróci?

Napisane przez  Redakcja / TVN24 Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 styczeń 2013 17:43

Sąd w Warszawie oddalił pozew siedmiu posłów Ruchu Palikota, którzy twierdzili, że krzyż na sali sejmowej narusza ich dobra osobiste. W ich opinii umieszczenie tego symbolu w tym miejscu miało wpływać na sposób głosowania przez posłów, a parlament powinien być świeckim miejscem.

 

Zdaniem Prokuratury Generalnej, która wniosła w imieniu Skarbu Państwa o oddalenie pozwu, jego wniesienie było nadużycie prawa, gdyż naruszało dobra innych osób. Zdaniem sądu krzyż może nadal wisieć w parlamencie, gdyż jest to symbol zakotwiczony w polskim zwyczaju. Ruch Palikota zamierza odwołać się do Sądu Apelacyjnego.

 

Spór na UKW

W listopadzie rozgorzał spór wokół decyzji rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Janusza Ostoi-Zagórskiego, który usunął krzyż ze sali senatu uczelni. Tłumaczył to podobnie jak politycy Ruchu Palikota, czyli świeckością uczelni. Część kadry naukowej uczelni się oburzyło, a Janusz Palikot gratulując rektorowi zgłosił go do nagrody na rzecz świeckiego państwa.

Decyzja warszawskiego sądu być może doprowadzi do wznowienia debaty, na temat krzyża na bydgoskiej uczelni.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu