Jesteś tutaj: HomeInowrocławRadni uczcili Jarosława Brejzę patronatem skweru. Nie było jednak jednomyślności i pojawił się pewien niesmak

Radni uczcili Jarosława Brejzę patronatem skweru. Nie było jednak jednomyślności i pojawił się pewien niesmak

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 29 sierpień 2022 19:52

W poniedziałek Rada Miejska w Inowrocławiu nazwała skwer położony między alejami Niepodległości i ulicą Prymasa Glempa imieniem Jarosława Brejzy – w sierpniu przypada 40 rocznica jego śmierci – prywatnie brata prezydenta Inowrocławia, ale przede wszystkim zasłużonego opozycjonisty i można powiedzieć ofiary aparatu bezpieczeństwa.

 

Z inicjatywą upamiętnienia Jarosława Brejzy wyszło NSZZ Solidarność. Jarosław Brejza w latach 80. angażował się w podziemiu antykomunistycznym, uczestniczył w 1981 roku w strajku okupacyjnym zorganizowanym przez rolniczą Solidarność, co było powiązane z wydarzeniami Bydgoskiego Marca 1981. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaniechał działalności antykomunistycznej, za co spotykał się z szykanami, internowany w grudniu 1981 roku jednak nie był, z uwagi na bycie nastolatkiem. Szykany ze strony funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa doprowadziły go do załamania nerwowego i popełnienia 4 sierpnia 1982 roku samobójstwa. Jarosław Brejza stał się jednym z ważniejszych symboli Solidarności w dzisiejszym kujawsko-pomorskim. Niedawno został nadany mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Miał być skwer Żołnierzy Wyklętych

Samej potrzeby uczczenia Jarosława Brejzy nikt z radnych nie kwestionował, radnym PiS nie spodobało się już jednak to, że gdy w 2016 roku radny Maciej Basiński chciał nazwać ten skwer imieniem Żołnierzy Wyklętych, wówczas ratusz negatywnie zaopiniował tę inicjatywę wskazując, że nie jest to miejsce do upamiętniania postaci tragicznie zapisanych w historii. W praktyce to zakończyło procedowanie tamtego wniosku. Basiński wypomniał tamtą sytuację.

 

Za uczczeniem Jarosława Brejzy zagłosowało 17 radnych, klub PiS-u był podzielony, część radnych nie głosowała, natomiast radni związani z Solidarnością go poparli.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu