Jesteś tutaj: HomeInowrocławStanisław Lem – jeden z największych Polaków ostatnich czasów był agnostykiem, ale do Jana Pawła II odnosił się z szacunkiem

Stanisław Lem – jeden z największych Polaków ostatnich czasów był agnostykiem, ale do Jana Pawła II odnosił się z szacunkiem

Napisane przez  Ł.R. / Instytut Glempa Opublikowano w Inowrocław środa, 08 marzec 2023 14:45
Stanisław Lem – jeden z największych Polaków ostatnich czasów był agnostykiem, ale do Jana Pawła II odnosił się z szacunkiem Fot: Instytut Glempa

Pisarz Stanisław Lem znany jest na całym świecie i uznawany za jednego z najwybitniejszych Polaków przełomu XX i XXI wieku. Miał specyficzną filozofię, wychowany w wartościach katolickich kiedyś uznał, że w Boga nie wierzy, nigdy nie był jednak wojującym ateistą, miał po prostu swoje podejście. W swoim życiu miał okazję poznać Karola Wojtyłę, późniejszego św. Jana Pawła II. Podejściem Lema do tematu wiary zajmuje się dr Paweł Okołowski, który na początku marca wygłosił prelekcję w tym temacie w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inoworcławiu.

 

„Lem a chrześcijaństwo” -o to tytuł prelekcji dr Okołowskiego.. Celem wykładu było przybliżenie uczestnikom spotkania filozofii Stanisława Lema oraz ukazanie jaki stosunek do religii, a do chrześcijaństwa w szczególności miał autor Summy technologiae.

 

Wielkość Lema i jego myśli polega na tym, że właściwie nie należy do konkretnych czasów, że ma wymiar ponadczasowy, klasyczny, że odsyła do samych źródeł i korzeni refleksji człowieka nad światem - a więc do filozofii starożytnej. Dochodzimy w ten sposób do kluczowe­go miejsca interpretacji Okołowskiego - iż filozofia Lema jest pokrewna myśli Lukrecjusza, że jest neolukrecjanizmem, że Lem to współczesny Lukrecjusz - pisze Janusz Dobieszański w recensji książki dr Pawła Okołowskiego pt. ,,Materia i wartości . Neolukrecjanizm Stanisława Lema.

 

Lem uprawiał zamaszystą, w tradycyjnym stylu, metafizykę (namysł nad całością Bytu), jednocześnie trwając formalnie (w deklaracjach) przy naturalizmie; odrzucał Platoński dualizm, choć materia i duch są u niego wszechobecne. Zdawał sobie sprawę z tej akurat niekonsekwencji, dlatego uparcie utrzymywał, że nie zbudował systemu. A zbudował – i to nie byle jaki – pisze o Lemie Patryk Okołowski na łamach ,,Teologii Politycznej” - Stanisław Lem to jeden z największych Polaków, wszędzie w świecie znany. Historia zgotowała mu z tego powodu szczególny los: chrześcijanie mają go często za intruza, racjonaliści za zdrajcę. Jedni i drudzy są w błędzie. Ale „wielcy ludzie przychodzą zawsze z odległych stron” – jak on sam mawiał. Czym wiec dalej od jego śmierci, tym i los będzie dla Lema łaskawszy. Widać to już w jego stulecie.

 

Rok 2021 w Polsce obchodziliśmy pod patronatem Stanisława Lema.

 

Dr hab. Paweł Okołowski zajmuje się głównie antropologią filozoficzną i aksjologią, prezentując w nich stanowisko własne. Autor książek: Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema (Warszawa 2010), Między Elzenbergiem a Bierdiajewem. Studium aksjologiczno-antropologiczne (Warszawa 2012), Filozofia i los. Szkice tychiczne (Kraków 2015); Głos Pana Lema. Szkice z filozofii człowieka, wartości i kosmosu. W stulecia urodzin autora Summy, (Kraków 2021).

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu